اوباما به عربستان هیات ویژه می فرستد

مراسم تدفین شاهزاده سلطان حق نشر عکس Reuters
Image caption مراسم تدفین شاهزاده سلطان برگزار شده است

باراک اوباما اعلام کرده است که برای همدردی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، هیاتی بلندپایه متشکل از مقام های نظامی و امنیتی ارشد آمریکا را به سرپرستی جو بایدن، معاون خود، به این کشور اعزام می کند.

شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی، شنبه گذشته در سن ۸۶ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان، در نیویورک درگذشت. مراسم به خاکسپاری وی روز سه شنبه در ریاض برگزار شد.

هیات آمریکایی عبارتند از: جیمز اسمیت، سفیر واشنگتن در ریاض، سناتور جمهوریخواه جان مک کین، ویلیام کوهن، وزیر دفاع پیشین، ری مابوس، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده، دیوید پترایس، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و ژنرال جیمز ماتیس، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه و آسیای میانه.

هنوز ولیعهد جدید عربستان سعودی تعیین نشده است.

در مراسم تدفین ولیعهد عربستان سعودی، بسیاری از مقام های بلندپایه کشورهای مختلف و شخصیت های سیاسی بین المللی از جمله علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران شرکت داشتند.

آقای صالحی در این مراسم در ردیف افرادی قرار داشت که به پادشاه عربستان و خانواده سلطنتی این کشور، درگذشت ولیعهد عربستان را تسلیت گفت.

در هفته های اخیر، روابط ایران و عربستان سعودی در پی اتهام آمریکا به ایران مبنی بر طرح ریزی قتل سفیر عربستان در واشنگتن رو به تیرگی گذاشته و عربستان سعودی به طور رسمی از ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

ایران این اتهام را قویا رد کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جو بایدن و دیوید پترایس به عربستان سعودی می روند

بنا بر بیانیه کاخ سفید، هیات آمریکایی روز پنجشنبه (۲۷ اکتبر) در ریاض خواهد بود.

شاهزاده سلطان یکی از پسران ملک عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی و برادر ناتنی ملک عبدالله، پادشاه این کشور بود. او نزدیک به پنج دهه وزیر دفاع و هوانوردی این کشور بود.

پزشکان در سال ۲۰۰۴ میلادی تشخیص داده بودند که شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز مبتلا به سرطان روده بزرگ است. وی برای انجام آزمایش های پزشکی در آمریکا به سر می‌برد و در ماه ژوئیه در نیویورک جراحی کرده بود.

شاهزاده سلطان ابتدا فرماندار ریاض بود و در سال ۱۹۶۳ وزیر دفاع و هوانوردی شد.

وی نیروهای مسلح عربستان را به شکلی چشمگیر مدرن کرد و با عقد قراردادهای چندین میلیارد دلاری، کشورش را به یکی از بزرگترین خریداران سلاح در جهان تبدبل کرد.

شاهزاده سلطان همچنین در ایجاد و توسعه خطوط هوایی ملی عربستان، خطوط هوایی سعودی، دخیل بود.

ولیعهد عربستان از هواداران سرسخت تحکیم روابط کشورش با آمریکا بود، روابطی که از یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، با بزرگترین چالش ها روبرو بوده است.

شاهزاده بندر، پسر شاهزاده سلطان، به عنوان سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به مدت بیش از بیست سال، نقشی عمده در تحکیم روابط دو کشور داشت.

مطالب مرتبط