عدم توافق کره شمالی و آمریکا برای از سرگیری مذاکرات اتمی

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته آقای باسفورث، نمایندگان آمریکا و کره شمالی در سازمان ملل به تبادل نظر ادامه می دهند

گفت و گو های نمایندگان ایالات متحده و کره شمالی در ژنو بدون رسیدن به توافق برای از سرگیری مذاکرات هسته ای به پایان رسیده است.

این در حالی است که آمریکا از کاهش اختلاف ها میان دو کشور خبر داده است.

استفن باسفورث، نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی سه شنبه در پایان دو روز گفت و گو اعلام کرد دو طرف بر از سرگیری گفت و گوها توافق دارند.

آقای بوسفورث گفت: "ما اختلاف های خود را بر سر چند موضوع کاهش دادیم و دیگر اختلاف های موجود را بررسی کردیم. به این نتیجه رسیدیم که برای رسیدن به توافق به زمان بیشتری نیاز داریم."

نمایندگی کره شمالی در گفت و گوهای ژنو با کیم کیه گوان، قائم مقام وزارت خارجه این کشور بود.

به گفته آقای بوسفورث، لحن مذاکرات مثبت و سازنده بوده است.

استفن باسفورث گفت آمریکا و کره شمالی به رایزنی درباره از سرگیری گفت و گوهای هسته ای از طریق نمایندگی های خود در سازمان ملل متحد در نیویورک ادامه خواهند داد.

او گفت: "اطمینان دارم که با تلاش دو طرف می توانیم به آمادگی منطقی برای پایان دادن به سطح کنونی در مذاکرات و بازگشت به گفت و گوهای شش جانبه برسیم."

مذاکرات شش جانبه هسته ای با حضور آمریکا، کره شمالی، کره جنوبی، چین، ژاپن و روسیه با خودداری پیونگ یانگ از ادامه گفت و گوها در آوریل ۲۰۰۹ متوقف شد.

کره شمالی یک ماه پس از توقف گفت و گوها دومین سلاح هسته ای خود را آزمایش کرد که به افزایش تنش بر سر برنامه اتمی این کشور انجامید.

تلاش برای از سرگیری گفت و گوهای اتمی در حالی ادامه دارد که کره شمالی بر بازگشت به میز مذاکره بدون هیچ پیش شرطی تاکید دارد.

آمریکا می گوید پیش از شروع مجدد گفت و گوها، کره شمالی باید متعهد به خلع سلاح هسته ای شود.

تحلیلگران می گویند به رغم عدم توافق برای از سرگیری گفت و گوهای هسته ای، برگزاری مذاکرات "سازنده" میان آمریکا و کره شمالی امیدوار کننده است.

آنها گفت و گوهای ژنو را قدم مثبتی به سوی از سرگیری مذاکرات هسته ای می دانند.

این در حالی است که واشنگتن و پیونگ یانگ به تازگی برای از سرگیری تلاش ها برای پیدا کردن بقایای نظامیان کشته شده آمریکایی در جنگ کره در دهه ۱۹۵۰ به توافق رسیده اند.

مطالب مرتبط