شورای ملی انتقالی لیبی خواستار تمدید عملیات ناتو در این کشور شد

رییس شورای انتقالی لیبی حق نشر عکس AFP
Image caption مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی لیبی گفت که برای کنترل سلاح و مبارزه با نیروهای بازمانده وفادار به قذافی نیاز به کمک ناتو دارند

رییس شورای ملی انتقالی لیبی از نیروهای ناتو خواسته است که عملیات خود را تا پایان سال جاری میلادی در لیبی تمدید کنند.

مصطفی عبدالجلیل، رییس این شورا گفته است که ادامه حضور نیروهای ناتو در لیبی، به کنترل و جمع آوری سلاح هایی که در جریان شورش علیه قذافی به دست مردم افتاده کمک خواهد کرد، و برای مبارزه با نیروهای وفادار به قذافی بسیار موثر خواهد بود.

ناتو تصمیم گیری رسمی در مورد زمان پایان دادن به عملیات خود در لیبی را به تاخیر انداخته است.

ناتو پیش از این در تصمیم اولیه خود ۳۱ اکتبر را زمان پایان عملیات در لیبی اعلام کرده بود.

انتظار می رفت که دیپلمات های غربی امروز چهارشنبه تصمیم نهایی خود را در مورد عملیات ناتو در لیبی اعلام کنند.

آقای جلیل در جریان کنفرانسی در قطر در حضور نمایندگان کشورهایی که در عملیات نظامی علیه قذافی شرکت داشتند گفت: "ما امیدواریم ناتو برای کمک به ما و کشورهای همسایه، دست کم تا پایان امسال به عملیات خود در لیبی ادامه دهند".

رییس شورای ملی انتقالی لیبی گفت این درخواست را به این دلیل مطرح کرده که اطمینان حاصل شود که "هیچ سلاحی به کشورهای همسایه برده نمی شود و در عین حال امنیت مردم لیبی در برابر نیروهای باقی مانده وفادار به قذافی که به کشورهای نزدیک گریخته اند حفظ شود".

آقای جلیل افزود که شورای ملی انتقالی لیبی برای توسعه سیستم های دفاعی و امنیتی لیبی نیاز به کمک دارد.

ناتو که از ماه مارس بر اساس یکی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای حفاظت از جان غیرنظامیان دست به عملیات نظامی در لیبی زده است، اعلام کرده که روز جمعه این هفته تصمیم رسمی خود را در مورد زمان پایان دادن به این عملیات اعلام خواهد کرد.

کامرون رومرو، یکی از سخنگویان ناتو در این مورد گفت: "بر اساس توافقنامه، ناتو همچنان از نزدیک شرایط در لیبی را تحت نظر دارد و توانایی پاسخگویی به هر گونه تهدیدی علیه غیرنظامیان را دارد".

در همین حال نهادهای حقوق بشری، در پی سئوالاتی که در مورد چگونگی مرگ معمر قذافی مطرح شده، شورای ملی انتقالی لیبی را برای پاسخگویی تحت فشار گذاشته اند.

سرهنگ قذافی رهبر سابق لیبی پس از دستگیری در سرت، شهر زادگاه خود کشته شد.

مقامات شورای ملی انتقالی لیبی می گویند او در جریان تیراندازی بین شورشان و هواداران خود کشته شده است، اما نهادهای حقوق بشری نگرانی هایی را در مورد احتمال کشته شدن او و پسرش معتصم به دست شورشیان مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط