ثروتمندان آمریکایی در سه دهه گذشته بیش از دیگران پولدار شده اند

اشغال وال استریت حق نشر عکس Getty
Image caption اعتراضات به نابرابری در آمریکا وارد ششمین هفته شده است

نهاد تحقیقاتی کنگره آمریکا اعلام کرده است که طی سه دهه گذشته، افزایش ثروت در میان ثروتمندترین شهروندان این کشور، بیش از هر گروه درآمدی دیگری اتفاق افتاده است.

اداره خدمات پژوهشی کنگره که به حزب یا جناح خاصی وابسته نیست، در گزارش تازه خود اعلام کرده است که ثروت یک درصد نخست از پولدارترین شهروندان آمریکایی، طی ۳ دهه اخیر تقریبا ۳ برابر شده است.

بر اساس این گزارش، در مقابل، یک پنجم پایین جمعیت آمریکا از نظر سطح درآمد، در دوره مشابه تنها شاهد ۱۸ درصد افزایش در ثروت خود بوده اند.

بنا بر این تحقیقات، قشر متوسط درآمدی در جامعه آمریکا نیز در این دوره سی ساله، شاهد بیشترین میزان کاهش در درآمد خود پس از کسر مالیات بوده اند.

این آمار در شرایطی اعلام می شود که اعتراضات گسترده به نابرابری و آنچه که طمع شرکت های بزرگ مالی و تجاری خوانده می شود، در بسیاری از شهرهای جهان در حال برگزاری است.

پلیس آمریکا در برخی از شهرهای آمریکا نظیر آتلانتا و اوکلند برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک آور کرده و گروه بزرگی از معترضان را دستگیری کرده است.

گزارش ها حاکی از آن است که وینسنت فورد، سناتور ایالت جورجیا نیز در میان بازداشت شدگان آتلانتا بوده است.

صدها نفر برای اعلام حمایت از جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" در نیویورک، در خیابان ها و میادین دیگر شهرهای آمریکا تجمع کرده اند. این جنبش هم اکنون وارد ششمین هفته خود شده است.

همزمان با اعلام گزارش اخیر در مورد افزایش درآمد ثروتمندان آمریکایی و اعتراضات گسترده در این کشور به نابرابری، نتایج یک نظرسنجی در آمریکا حاکی از افزایش نگرانی مردم این کشور در مورد آینده است.

اکثریت شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که در حال حاضر آمریکا "در مسیر اشتباه در حال حرکت است".

این نظرسنجی که به طور مشترک توسط روزنامه نیویروک تایمز و شبکه خبری سی بی اس انجام شده است نشان می دهد میزان بی اعتمادی عمومی به دولت و کنگره آمریکا به بالاترین حد خود رسیده است.

مطالب مرتبط