مذاکرات در بروکسل برای حل بحران حوزه یورو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتظار می رود که مذاکرات کشورهای حوزه یورو تا چند هفته دیگر ادامه داشته باشد

رهبران کشورهای اروپایی در تازه ترین مذاکرات خود در بروکسل، به پیشرفت های محدودی در مورد مقابله با بحران مالی کشورهای حوزه یورو، دست یافته اند.

در پایان دور اول گفتگوها، در خصوص افزایش میزان نقدیندگی بانک های اروپایی، توافق کلی حاصل شده است.

به این ترتیب، در صورت موافقت آنها درباره سایر موضوع های مورد اختلاف، بانک های حوزه یورو موظف خواهند شد که نقدینگی خود را بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو افزایش دهند.

کشورهای حوزه یورو همچنین در نظر دارند که به دولت یونان برای خروج از بحران مالی جاری کمک کنند و صندوق کمک های اضطراری این حوزه، به ارزش ۴۴۰ میلیارد یورو، را چند برابر افزایش دهند.

اما این ۱۷ کشور هنوز درباره جزئیات تحقق این اهداف اختلاف دارند.

انتظار می رود که مذاکرات آنها تا چند هفته دیگر ادامه داشته باشد.

این نگرانی وجود دارد که بحران مالی یونان به اقتصاد کشورهای ایتالیا و اسپانیا نیز سرایت کند و یورو را در عرصه جهانی بی اعتبار کند.

یکی از مسائل مطرح شده مساله بدهی های کلان یونان است.

انتظار می رود که طلبکاران خارجی یونان مجبور به پذیرش ضررهای سنگین شوند که بیشتر از میزان ۲۱ درصدی است که هم اکنون پیشنهاد شده است.

جورج پاپاندرو، نخست وزیر یونان، روز چهارشنبه در مذاکرات بروکسل شرکت داشت.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، نیز چهارشنبه برنامه دولت خود برای سامان دادن به وضع اقتصادی کشورش را به همتایان اروپایی ارائه کرد.

اعطای کمک به ایتالیا به پذیرش این طرح مشروط شده است.

این در حالیست که یکی از متحدان اصلی سیلویو برلوسکونی هشدار داده است که اختلاف نظرها بر سر اصلاحات اقتصادی ممکن است به سقوط دولت منجر شود.

اومبرتو بوسی، رهبر اتحاد شمال، می گوید که دولت ایتالیا در معرض خطر قرار دارد و این کشور با "دوران سختی" مواجه است.

حزب وی با طرح افزایش سن بازنشستگی به ۶۷ سال مخالف است.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو نیاز دارد طی سه سال آینده معادل ۶۰۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی عرضه کند تا بتواند بدهی‌های روبه رشد خود را کاهش دهد.

مطالب مرتبط