پایان قوی‌ترین بمب اتمی آمریکا

بمب B۵۳ حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا می گوید این بمب در ایالت تگزاس نابود ‌شد

آخرین نمونه از قوی‌ترین بمب اتمی آمریکا که یادگار جنگ سرد بود، روز سه‌شنبه برای همیشه از بین رفت.

بمب B۵۳ با قدرتی ۶۰۰ برابر، بمبی که آمریکا بر هیروشیما انداخت، ۴۹ سال پیش وارد زرادخانه هسته‌ای آمریکا شد.

این بمب ۴۵۰۰ کیلوگرم وزن داشت و آخرین نمونه آن در مرکز ساخت و پیاده‌ کردن بمب‌های هسته‌ای در تگزاس، برای همیشه اوراق شد.

بمب‌های B۵۳ تا سال ۱۹۹۷ میلادی هم آماده به شلیک بودند اما از آن پس کم کم از سیستم دفاعی آمریکا خارج شدند.

این بمب با روش‌های قدیمی ساخته شده بودند و برای همین اوراق کردن آن نیاز به دانش خاصی داشت.

اجزای این بمب که قابلیت بازیافت دارند، بازیافت می‌شوند و سوخت آن در همان مرکزی که بمب را اوراق می‌کنند نگه‌داری می‌شود.

رسانه‌های محافظه‌کار در آمریکا اظهار نگرانی کرده‌اند که از دست دادن سلاح‌هایی از این دست باعث تضعیف آمریکا می‌شود. اما کارشناسان می‌گویند که دیگر نیازی به بمب‌هایی با چنین قدرتی نیست.

ریچارد وایتز، تحلیلگر نظامی موسسه تحقیقاتی هادسون در واشنگتن می‌گوید الان مهم این است که بمب یا هر سلاح دیگری به هدف بخورد، نه اینکه انفجار بزرگی ایجاد کرد به این امید که هدف هم آسیب ببیند.

او می‌گوید: "حتی این روزها می‌شود با بمب‌های هدایت شونده هدف را نشانه رفت. دیگر نیازی به کشتن کلی آدم نیست. می‌شود فقط هدف را زد."

آقای وایتز می‌گوید که دلیل انهدام سلاحی به این عظمت این است که دیگر نیازی به آنها نیست و می افزاید: "شاید قشنگ‌تر باشد فکر کنیم این بمب‌ها را برای کمک به محیط زیست هست که از بین می‌بریم."

آمریکا و روسیه حدود هفت ماه پیش طرحی را نهایی کردند که به موجب آن، دو کشور از تعداد کلاهک‌های اتمی خود می‌کاهند.

بنا بر این معاهده‌نامه دو کشور هر چند وقت یک بار بازرسانی را به کشور مقابل می‌فرستند تا از شیوه نابود کردن سلاح‌های اتمی یک‌دیگر مطمئن شوند.

اوج جنگ سرد بین روسیه و آمریکا در سال ۱۹۶۷ میلادی بود. آمریکا به تازگی اعلام کرده که آن زمان این کشور ۳۱۲۵۵ کلاهک هسته‌ای داشت.

بنا به آماری که وزارت خارجه آمریکا پنج ماه پیش ارائه کرد، این کشور در ماه سال جاری ۵۱۳۳ کلاهک هسته‌ای داشته است.

برنامه کاهش سلاح‌های هسته‌ای در زمان روسای جمهور محافظه‌کار آمریکا که از حزب جمهوری‌خواه هستند هم دنبال می‌شد اما سال گذشته که باراک اوباما، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا قصد داشت این طرح را با روسیه امضا و عملی کند، جمهوری‌خواهان با آن مخالفت کردند.

نهایتا بعد از انتشار مقاله‌ای به قلم پنج وزیر خارجه پیشین که از حزب جمهوری‌خواه بودند، کنگره به این طرح آقای اوباما رای مثبت داد.

مطالب مرتبط