'جاسوس اسرائیلی' با زندانیان مصری در اسرائیل مبادله شد

گراپل
Image caption گراپل به اتهام جاسوسی برای تشکیلات امنیتی اسرائیل بازداشت شده بود

با نهایی شدن توافق مصر و اسرائیل برای مبادله زندانیان، قرار است شهروندان آزاد شده دو کشور به خانواده های خود بپیوندند.

روز پنجشنبه، ۵ آبان (۲۷ اکتبر)، منابع خبری اسرائیل گزارش کردند که ایلان گراپل، شهروند بیست و هفت ساله اسرائیلی که به اتهام جاسوسی در مصر زندانی بود، در طول روز با هواپیما وارد فرودگاه بن گوریون خواهد شد و مورد استقبال خانواده خود قرار خواهد گرفت.

ایلان گراپل، که دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و اسرائیلی است، روز ۱۲ ژانویه توسط ماموران امنیتی مصر در قاهره، پایتخت مصر، بازداشت و بعدا به ارتباط با سازمان اطلاعات اسرائیل - موساد - متهم شد.

بازداشت آقای گراپل در روزهای آغاز حرکت اعتراضی علیه دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده مصر، صورت گرفت و مقامات امنیتی مصر گفتند که موساد این فرد را به منظور ایجاد تشکیلاتی برای کسب اطلاعات و پیگیری چگونگی این حرکت اعتراضی به مصر اعزام کرده است.

این شهروند اسرائیلی همچنین متهم شد که در نظر داشت معترضان را به توسل به خشونت ترغیب کند و به این ترتیب، زمینه رویارویی بین مردم و نیروهای امنیتی را فراهم آورد.

در مقابل، دولت اسرائیل ارتباط تشکیلات اطلاعاتی این کشور با ایلان گراپل را رد کرد.

نزدیکان آقای گراپل نیز گفتند که او به عنوان فردی علاقمند به مسایل خاورمیانه به مصر سفر کرده بود و سفر او ماهیتی امنیتی و اطلاعاتی نداشته است.

در داخل مصر، مخالفان حسنی مبارک اتهام جاسوسی علیه این شهروند اسرائیلی را با تردید تلقی کردند و گفتند که هدف دولت آقای مبارک ارائه تصویری ضداسرائیلی از خود برای خوشایند گروه های تندرو بوده است.

با اینهمه، بازداشت ایلان گراپل باعث نگرانی برخی محافل اسرائیلی در این مورد شد که ممکن است این اقدام نشانه چرخشی در سیاست دولت قبلی مصر و آغاز دوره تیرگی روابط آن کشور با اسرائیل باشد.

مبادله زندانیان

روز گذشته کابینه امنیتی اسرائیل، متشکل از وزیران ارشد دولت، با آزادی بیست و شش شهروند مصری زندانی در اسرائیل در برابر کسب آزادی ایلان گراپل موافقت کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آغاز اعتراضات سیاسی و تغییر رهبری در مصر نگرانی هایی را در اسرائیل برانگیخته است

اکثر بیست و پنج شهروند مصری، از جمله سه کودک، که با آقای گراپل مبادله می شوند بادیه نشینان صحرای سینا هستند که به دلیل عبور غیرقانونی از مرز به منظور قاچاق کالا بازداشت شده اند.

به گفته مقامات اسرائیلی، چند تن از آنان هم برای کسب پناهندگی و یا کار به صورت مهاجران غیرقانونی وارد اسرائیل شده بودند و تنها یکی از این بیست و پنج نفر در ارتباط با ارتکاب جرایم امنیتی در زندان به سر می برد.

شهروندان مصری در گذرگاه مرزی طابا، واقع در مرز با اسرائیل در ساحل خلیج عقبه، آزاد می شوند و از این نقطه وارد خاک مصر خواهند شد.

مبادله زندانیان مصری و اسرائیلی کمتر از یک هفته پس از آزادی گیلعاد شالیط، نظامی اسرائیلی، در برابر آزادی بیش از یکهزار فلسطینی زندانی در اسرائیل صورت می گیرد.

گیلعاد شالیط در سال ۲۰۰۶ توسط فلسطینیان مسلح وابسته جنبش حماس در مرز اسرائیل و نوار غزه دستگیر شده بود و مبادله او با فلسطینیان زندانی در اسرائیل با میانجیگری دولت مصر انجام پذیرفت.

مصر از معدود کشورهای اسلامی و عرب است که با اسرائیل روابط سیاسی دارد اما سقوط حسنی مبارک و تغییر حکومت در مصر باعث شده است تا برخی از اسرائیلیان نسبت به آینده روابط دو کشور ابراز نگرانی کنند.

با این‌همه، مبادله زندانیان مصری و اسرائیلی به نشانه ای از تمایل دو طرف به ادامه روابط رسمی با یکدیگر تعبیر شده است.

همچنین، برخی ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که دولت آینده مصر، هر نوع گرایش ایدئولوژیک که داشته باشد، احتمالا مایل به حفظ روابط سیاسی با اسرائیل خواهد بود.

حفظ روابط با اسرائیل به دولت مصر موقعیتی مهم به عنوان نماینده جهان عرب در تماس با اسرائیل و یکی از طرف های اصلی روند صلح خاورمیانه می دهد و همچنین متضمن دوستی پرسود این کشور با ایالات متحده است.

مطالب مرتبط