شورای امنیت به پایان عملیات نظامی در لیبی رأی داد

پایان عملیات نظامی در لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption ناتو از ماه مارس برای حفاظت از جان غیرنظامیان عملیات نظامی در لیبی را آغاز کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به پایان عملیات نظامی در لیبی تا پایان ماه جاری میلادی رای داده است.

این شورا در ماه مارس و پس از آغاز سرکوب خونین اعتراضات ضد حکومتی توسط نیروهای معمر قذافی، رهبر وقت لیبی، در قطعنامه ای نیروهای ناتو را مامور حفاظت از جان غیرنظامیان در این کشور کرد.

هفته گذشته ناتو و متحدانش اعلام کردند که در روز ۳۱ اکتبر (دوشنبه هفته آینده) به عملیات نظامی خود در لیبی پایان خواهند داد.

شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه رسما پایان دوران حاکمیت معمر قذافی و آزادی این کشور را اعلام کرد.

امروز پنجشنبه، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به طور یکپارچه برای پایان عملیات نظامی نیروهای خارجی در لیبی تا پایان روز ۳۱ اکتبر رای دادند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که این رای را سرآغاز "آینده ای صلح آمیز و دموکراتیک" برای لیبی می داند.

این تصمیم شورای امنیت سازمان ملل در حالی اتخاذ می شود که شورای ملی انتقالی لیبی دیروز از مقامات ناتو خواسته بود که عملیات خود را در لیبی تمدید کنند.

فرستاده لیبی در سازمان ملل گفته است که شورای ملی انتقالی لیبی برای بررسی نیازهای امنیتی خود احتیاج به زمان بیشتری دارد.

اما دیپلمات های شورای امنیت سازمان ملل به خبرنگاران گفته اند که حکم صادر شده از سوی این شورا برای حفاظت از جان غیرنظامیان در برابر نیروهای تحت امر معمر قذافی به انجام رسیده، و هر گونه کمک امنیتی دیگری به لیبی باید در مذاکراتی جداگانه بررسی شود.

روسیه، چین، آفریقای جنوبی، هند و برزیل به شدت از عملیات ناتو در لیبی انتقاد کرده بودند و معتقد بودند که این حملات بسیار بیشتر از آنچه که در قطعنامه شورای امنیت تعیین شده بود پیش رفته است.

اما سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد امروز گفت که به اعتقاد او تاریخ تفسیر مثبتی از مداخله نظامی شورای امنیت در لیبی خواهد داشت.

مطالب مرتبط