"تاجیکستان به بازار تجارت نیروی برق وارد شد"

حق نشر عکس bbc
Image caption با افتتاح خط برق "سنگتوده - پول خمری" تاجیکستان وارد بازار نیروی برق افغانستان شده است

خط انتقال نیروی برق “سنگتوده - پل خمری” شرایط را برای وارد شدن تاجیکستان به بازار نیروی برق افغانستان فراهم کرده است.

این مطلب را عاقل عاقل اف، نخست‌وزیر تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌ ۲۷ اکتبر در مراسم افتتاح این خط جدید انتقال نیروی برق که با سرمایه بانک آسیایی توسعه ساخته شده است، اظهار داشت.

به اعتقاد نخست‌وزیر تاجیکستان، مورد استفاده قرار دادن خط انتقال برق مذکور این امکان را به تاجیکستان می‌دهد که در فصل تابستان برق مازاد خود را به خارج بفروشد و از این راه سود قابل ملاحظه‌ای به دست آورد.

محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان که نیز در این مراسم شرکت داشت، فعال شدن خط انتقال برق “سنگتوده - پل خمری” را یک گام جدی برای تاجیکستان برای بازسازی اقتصاد افغانستان نامید.

به گفته او، نیروی برقی که توسط این مسیر به شمال افغانستان انتقال داده می‌شود، به بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی ساکنان ولایات شمالی افغانستان مساعدت می‌کند.

ضمناً، ساختمان این خط انتقال برق از تاجیکستان تا ولایات کُندوز و بغلان افغانستان در ماه فوریه سال ۲۰۰۹ شروع شده بود.

طول این مسیر در خاک تاجیکستان ۱۱۸ کیلومتر و در قلمرو افغانستان ۱۶۴ کیلومتر را تشکیل می‌دهد و هزینه بنیاد آن بالغ ۲۷ میلیون دلار بوده است.

در همین حال، محمد اسماعیلخان، وزیر آب و انرژی افغانستان که در ملاقات روز سه‌شنبه‌ محمد قسیم فهیم با پرزیدنت رحمان شرکت داشت، گفت که توسط این خط به افغانستان در شبانه‌روز به مقدار ۳۰۰ مگاوات یا ۶۰ میلیون کیلوات ساعت نیروی برق منتقل خواهد شد.

آقای اسماعیلخان گفت که طبق موافقتنامه میان تاجیکستان و افغانستان، به دلیل مشکل کمبود نیروی برق در تاجیکستان در فصلهای پاییز و زمستان صادرات نیروی برق به افغانستان تنها در ۵ ماه بهار و تابستان صورت خواهد گرفت.

ولی یک منبع از وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان گفتند که قرار است تا فصل بهار از طریق این خط به افغانستان در شبانه‌روز سه تا چهار مگاوات برق به منظور آزمایش این مسیر صادر شود. این منبع در باره ارزش نیروی برق صادراتی به افغانستان اظهار بی اطلاعی کرد.

همزمان تأکید می‌شود که در صورت احساس کمبود شدید نیروی برق در تاجیکستان در این مدت، انتقال نیروی برق به افغانستان متوقف خواهد شد.

انتظار می‌رفت که این خط انتقال نیروی برق در تابستان سال جاری مورد استفاده قرار بگیرد. ولی به دلایل مختلف انتقال نیروی برق اضافی تاجیکستان در فصل تابستان آغاز نشد.

رسانه‌های محلی در باره وجود اختلافات میان افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان در این زمینه اظهار نظر می‌کردند. برخی از کارشناسان گفته بودند که افغانستان نمی‌خواهد در عوض واردات نیروی برق تاجیکستان در فصل تابستان از انتقال سالیانه برق از ازبکستان محروم شود.

ولی محمد اسماعیلخان، وزیر انرژی افغانستان گفت که رقابت در بازار برق منطقه سالم بوده و کشورهای همسایه از جمله ازبکستان، ترکمنستان یا ایران نسبت به واردات نیروی برق از تاجیکستان هیچ عکس العملی از خود نشان نداده‌اند.

مطالب مرتبط