کهنه سربازان آمریکایی و جنبش اشغال وال استریت

اسکات اولسن حق نشر عکس Reuters
Image caption اسکات اولسن از جمله تظاهرکنندگان جنبش "اشغال اوکلند" بود که روز چهارشنبه توسط پلیس از اردوگاه شان رانده شدند

اسکات اولسن، یک تفنگدار دریایی سابق آمریکا که دو بار سابقه اعزام به عراق را دارد، در اثر اصابت شیئی که گفته می‌شود توسط پلیس شهر اوکلند شلیک شده، به شدت مجروح شده و در بخش مراقبتهای ویژه بستری است.

آقای اولسن از جمله تظاهرکنندگان جنبش "اشغال اوکلند" بود که روز چهارشنبه (۲۶ اکتبر - چهارم آبان) توسط پلیس از اردوگاه شان رانده شدند. شمار فزاینده ای از کهنه سربازان آمریکا در تجمعات مرتبط با جنبش "اشغال وال استریت" حضور و فعالیت دارند.

مت هووارد کهنه سرباز دیگری است که در تجمعات اوکلند حضور دارد. او تا سال ۲۰۰۶ به عنوان مکانیک هلی کوپتر در بخش تفنگداران دریایی آمریکا خدمت کرده و همچون اسکات اولسن، دو بار به عراق اعزام شده است.

در همین رابطه گفتگویی داشتم با آقای هووارد که متن آن را در ذیل می آید:

آخرین اطلاعی که از وضعیت آقای اولسن دارید چیست؟

مت هووارد: وضعیت اسکات در حال حاضر، بنا به گفته دوست او کیث و همچنین کهنه تفنگداران دریایی مخالف جنگ در عراق، از بحرانی به پایدار بهبود پیدا کرده و برای تنفس دیگر به دستگاه نیاز ندارد که این برای همه ما خبر خوبی است.

به گفته جراحان اعصاب، او قرار است ظرف دو روز آینده تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا قدری از فشار تورم مغزی در سرش را کاهش دهند.

با توجه به اینکه اکنون نزدیک دو روز از مجروح شدن آقای اولسن می گذرد، آیا شما و سایر فعالینی که آنجا حضور دارند به طور دقیق می دانند چه حربه ای باعث مصدوم شدن آقای اولسن شد؟

مت هووارد: من با یکی از تظاهرکنندگانی که به انتقال او از محل درگیری کمک کرده بود صحبت کرده ام و تا جایی که من دستگیرم شده، هیچ کس دقیقا ً ندیده چه نوع جسم پرتابی به او اصابت کرده، بسیاری اعتقاد دارند احتمالا ً یک کپسول گاز اشک آور بوده اما هر چه بوده، آن قدر ضرب داشته که باعث ترک خوردن جمجمه اش شود و او را در وضعیت بحرانی قرار دهد.

آقای اولسن و خود شما درسازمان کهنه سربازان طرفدار صلح فعالیت دارید، چطور شد که سازمان شما با جنبش اشغال وال استریت هم رای شده و وارد فعالیت مشترک شده است؟

مت هووارد: اسکات عضو جنبش کهنه سربازان طرفدار صلح و سربازان از عراق بازگشته مخالف جنگ است که من هم در آن عضویت دارم، و در اساس، از زمانی که جنبش اشغال وال استریت خودش را شناخته ، برخی از ما چه به صورت تشکیلاتی و چه به صورت فردی، تصمیم گرفتیم که با آن همراه شویم.

من نمی توانم از جانب همه صحبت کنم ولی عمدتا به این دلیل که ما می بینیم بسیاری از مشکلاتی که کهنه سربازان با آن مواجه اند همان مشکلاتی است که جامعه عام آمریکا با آن مواجه است و مبارزه جنبش اشغال وال استریت همان مبارزه ای است که ما هم درگیر آن هستیم، چه موضوع آن جنگهای عراق و افغانستان باشد، چه وضعیت اسفبار اقتصادی، به نظر ما این موضوعات به نحوی نزدیکی در هم تنیده اند.

مطالب مرتبط