معترضان سوریه خواهان منطقه پرواز ممنوع شدند

حق نشر عکس l
Image caption معترضان سوریه خواهان سرنگونی دولت بشار اسد هستند

فعالان حقوق بشر می گویند دستکم ۳۷ نفر از معترضان سوریه در سرکوب تظاهرات پس از نمازجمعه امروز کشته شده اند.

این افراد اکثرا در شهرها حمص و حماة کشته شدند.

در همین حال، به گفته فعالان حقوق بشر، معترضان خواهان وضع منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان سوریه از سوی شورای امنیت سازمان ملل شدند.

به گفته فعالان حقوق بشر، با وجود تهدیدهای دولت بشار اسد، امروز دستکم ۱۷۰ اعتراض صورت گرفت. از زمان آغاز اعتراضهای مردم سوریه در اواسط مارس گذشته، معمولا جمعه ها روز راهپیمایی عمومی بوده است.

بنا به اعلام سازمان ملل، دستکم بیش از سه هزار نفر در این مدت کشته شده اند.

معترضان می گویند در میان کشته های امروز یک پیرمرد ۸۰ ساله دیده می شود که در حوالی حمص تیر خورد. همچنین یک پسر نوجوان در نزدیکی درعا در جنوب سوریه کشته شد.

امروز تظاهرکنندگان خواهان حفاظت بین المللی از سوی ناتو شدند. هواپیماهای ناتو پس از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای وضع منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبی، نقش مهمی در سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی ایفا کردند.

این در حالی است که مخالفان بشار اسد تاکنون هرگونه حمایت خارجی را رد کرده بودند. اعضای ناتو از جمله آمریکا نیز اقدام نظامی علیه حکومت سوریه را تاکنون منتفی دانسته اند.

تصاویر منتشر شده در اینترنت نشان می دهد امروز صدها نفر در دمشق، پایتخت سوریه تظاهرات کردند.

بنا به اعلام یک گروه حقوق بشری مستقر در لندن، دستکم ۴۰ نفر بازداشت شدند و اینترنت و سرویسهای ارتباطی در بخشهایی از دمشق و حمص مختل شده است.

دولت سوریه تاکید می کند که باندهای مسلح و افراطیون خارجی به منظور تحریک مناقشه فرقه ای به این اعتراضها دامن می زنند.

رسانه های دولتی سوریه می گویند که "باندهای مسلح" به پاسگاه اصلی پلیس در حمص یورش برده و مردان مسلح یک نوجوان و یک سالمند را به قتل رسانده اند.

بنا به این گزارش، نیروهای امنیتی شماری از مردان مسلح را بازداشت کرده و مقادیری سلاح و مهمات را ضبط کرده اند.

دولت سوریه عمدتا به خبرنگاران خارجی اجازه نمی دهد از داخل این کشور گزارش بدهند و در نتیجه تایید و تکذیب اخبار دشوار می شود.

مطالب مرتبط