پنج فلسطینی در حمله اسرائیل به غزه کشته شدند

حمله اسرائیل به غزه حق نشر عکس AFP
Image caption ۵ تن از اعضای گردان شهدای قدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، در حمله روز شنبه اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند

به گفته گروه فلسطینی جهاد اسلامی، پنج تن از اعضا از جمله یکی از فرماندهانش، در حمله هوایی شنبه (۲۹ اکتبر) نیروهای اسرائیل به نوار غزه، کشته شده اند.

نیروهای اسرائیلی بدنبال پرتاب راکت‌هایی از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل، یکی از ارودگاه‌های جهاد اسلامی در رفح، در جنوب نوار غزه و در نزدیکی مرز با مصر، را هدف حملات خود قرار دادند.

اسرائیل، جهاد اسلامی را مسئول این حملات می داند. کسی در این حملات کشته و یا مجروح نشد ولی یکی از راکت‌ها تا حدی در داخل خاک اسرائیل پیش رفت که آژیرهای خطر در حومه شهر تل‌آویو به صدا در آمد .

به گفته مقامهای جهاد اسلامی، در این حمله احمد شیخ خلیل، از فرماندهان گردان شهدای قدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، و ۴ عضو برجسته دیگر که مسولیت نظارت بر روند تولید بمب و راکت را برعهده داشتند، جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته پزشکان، دو عضو دیگر این گروه هم در جریان حمله مجروح شده‌اند.

نیروی هوائی اسرائیل در بیانیه‌ای گفته است که هواپیماهای آن گروهی را هدف قرار داده که خود را برای حمله‌ای با راکت‌های دوربرد آماده می‌کرده است.

مقامهای نظامی اسرائیل جهاد اسلامی را مسئول حملات راکتی هفته گذشته معرفی کرده اند، هر چند که هیچ گروهی تا کنون مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

ابو احمد، سخنگوی گردان شهدای قدس، به خبرگزاری فرانسه گفت که این گروه ظرف چند ساعت یا چند روز آینده به این حمله اسرائیل پاسخ خواهد داد.

او گفت که هدف اسرائیل از این حمله افزایش تنش میان فلسطینی‌ها واسرائیلی هاست تا به تعهدش برای آزاد کردن ۵۵۰ زندانی فلسطینی عمل نکند. طبق توافقی که بین حماس و اسرائیل حاصل شده، اسرائیل قبول کرده است که در مقابل آزادی گیلعاد شالیط، سرباز اسیرش، بیش از هزار زندانی فلسطینی را آزاد کند.

اسرائیل در اوایل ماه جاری همزمان با آزادی گیلعاد شالیط، که از سال ۲۰۰۶ در اسارت حماس بود، ۴۷۷ فلسطینی را آزاد کرد.

مطالب مرتبط