ادامه اعتصاب کارکنان و لغو همه پروازهای شرکت کوانتاس

هواپیماهای کوانتاس حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت کوانتاس انجام تغییراتی را در نظر دارد که به بی‌کار شدن حدود هزار نفر از کارکنانش منجر می‌شود

شرکت هواپیمایی کوانتاس استرالیا، به دلیل ادامه اختلافاتی که با کارکنان خود پیدا کرده، کلیه پروازهای داخلی و خارجی خود را لغو کرده است.

در بیانیه‌ای که از طرف این شرکت منتشر شده، گفته شده است که از عصر روز دوشنبه، کارکنانی که در حین ادامه گفتگو بین مدیران کوانتاس و اتحادیه‌های کارگری، در اعتصاب به سر می‌برند، اجازه ورود به محیط کار را نخواهند داشت و کلیه پروازهای این شرکت نیز از صبح روز شنبه متوقف شده است.

هواپیماهایی که در حال پرواز هستند، مسیر خود را به پایان خواهند رساند، اما پس از آن پرواز دیگری انجام نخواهند داد.

آلن جویس، مدیر اجرایی این شرکت تصمیم خود را "باور نکردنی" توصیف کرده است.

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، هشدار داده است که ادامه این مناقشه می تواند "پیامدهایی" برای اقتصاد کشور داشته باشد.

رشته اعتصاب‌های چند هفته اخیر که توسط کارکنان بخش های مختلف کوانتاس صورت گرفته، هزینه سنگینی برای این شرکت هواپیمایی به همراه داشته است. مدیران شرکت کوانتاس می‌گویند که اعتصاب کارکنان قسمت بار، مهندسان و خلبانان، هفته ای حدود ۱۶ میلیون دلار به این شرکت خسارت مالی وارد می‌کند.

شرکت کوانتاس با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیس بوک خود، به کسانی که برای پرواز با این شرکت بلیت هواپیما رزرو کرده بودند، خبر داد که تا اطلاع ثانوی به فرودگاه مراجعه نکنند. کوانتاس اعلام کرده است که پول بلیت کسانی که پروازشان لغو شده باشد، به آن‌ها بازگردانده خواهد شد.

شرکت کوانتاس در ماه اوت (مرداد) اعلام کرد که تصمیم دارد تغییراتی در ساختار شرکت بدهد و قسمت‌هایی از عملیات این شرکت را به کشورهای آسیایی منتقل کند. اعلام این خبر موجب نگرانی کارکنان شرکت شد و از آن پس روابط بین مدیران کوانتاس و اتحادیه‌هایی که به نمایندگی از طرف کارکنان این شرکت سرگرم گفتگو با آن‌ها هستند، رو به تیرگی گذاشت.

کوانتاس حدود ۶۵ درصد از پروازهای داخلی استرالیا را انجام می‌دهد و در بخش پروازهای بین المللی هم متحمل ضررهای سنگینی می‌شود.

تصور می‌شود تغییراتی که مدیران کوانتاس در نظر دارند، منجر به بیکار شدن ۱۰۰۰ نفر از ۳۵ هزار کارمند این شرکت بشود.

لغو پروازهای کوانتاس موجب شده است که ۱۷ هیاتی که برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع به شهر پرت در غرب استرالیا رفته‌اند، نتوانند پس از پایان اجلاس به محل زندگی خود بازگردند و ناچار شده‌اند در این شهر بمانند.

مطالب مرتبط