شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان آغاز شد

 قرقیزستان حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش های پراکنده از قرقیزستان حاکی از تخلفاتی در روند رای گیری است

زمان رای گیری انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان به پایان رسیده و شمارش آرا صندوق‌های رای آغاز شده است.

این اولین انتخابات در این جمهوری آسیای میانه از زمان سرنگونی قربان بیگ باقی‌یف، رئیس جمهور سابق قرقیزستان به شمار می رود.

رزا اوتانبایوا، رئیس جمهوری فعلی، در این انتخابات شرکت نمی کند.

قربان بیگ باقی یف، که به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم بود، در پی تظاهرات گسترده خیابانی در آوریل سال ۲۰۱۰ از کار برکنار شد و به خارج گریخت.

در ناآرامی های این کشور، و در اثر جنگ بین اقوام قرقیز و ازبک در جنوب صدها نفر کشته و زخمی شده و هزاران ازبک با عبور از مرز وارد ازبکستان شدند.

قرقیزستان که ۵.۳ میلیون نفر جمعیت دارد، با چین، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان دارای مرزهای مشترک است.

در انتخابات امروز، شانزده کاندیدا به رقابت با یکدیگر پرداختند اما خبرنگار بی بی سی در قرقیزستان می گوید تنها سه نفر از آنها، کاندیدای جدی محسوب می شوند.

هر فردی که در انتخابات پیروز شود و کرسی ریاست جمهوری را در اختیار گیرد، مطابق تغییرات به عمل آمده در قانون اساسی قرقیزستان، از اختیارات کمتری نسبت به قبل برخوردار خواهد بود.

طبق تغییرات به عمل آمده، بخشی از اختیارات ریاست جمهور، از او گرفته شده و به مجلس این کشور داده شد.

ناظران بین المللی گفته اند در مورد نحوه برگزاری انتخابات امروز، اظهار نظر نمی کنند اما گزارش های پراکنده از قرقیزستان حاکی از تخلفاتی در روند رای گیری است.

آلمازبیگ آتامبایف، بازرگان ثروتمند ۵۵ ساله که قبلا نخست وزیر این کشور هم بوده، از جمله افرادی است که بیشترین شانس را برای پیروزی دارد. او وعده داده که ثبات و رفاه برای این کشور فقیر به ارمغان خواهد آورد.

قامچی‌بیگ تاشی‌یف، وزیر امور اضطراری دولت آقای باقی‌یف و آدوخان مادوماروف، رئیس سابق پارلمان، دو رقیب اصلی او از جنوب این کشور هستند.

آقای مادوماروف نسبت به "تخلفات" هشدار داده و گفته است با ابزار قانونی با آن مقابله خواهد کرد.

مطالب مرتبط