تمجید بشار اسد از حمایت روسیه از دولتش

حق نشر عکس AP
Image caption روسیه به بشار اسد گفته است که باید اصلاحات را اجرا کند یا کنار برود

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، ابراز امیدواری کرد که حمایت روسیه از حکومتش ادامه یابد.

او در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت: "ما اول و بیش از همه روی روسیه اتکا می کنیم، کشوری که از منظر تاریخی، با آن روابطی مستحکم داریم."

قرار است مشروح این مصاحبه عصر امروز از شبکه یک تلویزیون روسیه پخش شود. اما در بخشی از آن که در اختیار رسانه های جهان قرار گرفته، آقای اسد می گوید: "نقش روسیه فوق العاده مهم است."

رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه اعتراض جاری مخالفان سیاسی خود را "بحران" خوانده و گفته است: "از روزهای نخست این بحران، ما با دولت روسیه در تماس مستمر بودیم. ما شرح مفصلی از تازه ترین تحولات را در اختیار دوستان روس خود می گذاشتیم."

آقای اسد در این مصاحبه همچنین اقدام روسیه را برای وتو کردن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه در اوایل ماه جاری میلادی را ستود.

آن قطعنامه، که چین نیز آن را وتو کرد، در صورت تصویب، اولین سند بین المللی الزام آور برای دولت سوریه از زمان آغاز ناآرامی های سیاسی در اواسط مارس پیش می شد.

اروپا و آمریکا قویا از وتوی روسیه انتقاد کردند، اما مسکو می گفت که آن قطعنامه راه را برای اقدام نظامی در سوریه فراهم می کرد و این به زیان سراسر منطقه می شد.

با این حال، کمتر از یک ماه پیش، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، به بشار اسد هشدار داد که اصلاحات سیاسی را اجرا کند، وگرنه باید به خواست مردم برای کناره گیری از قدرت تن دهد.

سوریه بطور سنتی متحد روسیه در منطقه خاورمیانه بوده است.

بشار اسد به غرب هشدار داده است که هر گونه اقدام نظامی علیه حکومتش، در منطقه "زمین لرزه" براه می اندازد و سوریه را به افغانستانی دیگر بدل می کند.

معترضان سوریه پس از نماز جمعه هفته پیش خواهان وضع منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان کشورشان، مانند لیبی، برای حفاظت از جان مخالفان شدند.

مطالب مرتبط