برگزاری انتخابات در کلمبیا در میان تدابیر شدید امنیتی

حق نشر عکس oo
Image caption دولت کلمبیا از مردم خواسته است به پای صندوق های رای بروند

صدها هزار کلمبیایی در میان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق های رای رفته اند تا نمایندگان پارلمان، شهرداران و فرمانداران محلی را انتخاب کنند.

دولت مرکزی کلمبیا برای حفظ امنیت این انتخابات که یکشنبه (۳۰ اکتبر - هشتم آبان) برگزار شد، ناچار شده است که بر تعداد نیروهای امنیتی خود در ماههای اخیر بیفزاید.

از طرف دیگر شورشیان موسوم به فارک، بزرگترین گروه چریکی چپ گرای کلمبیا، بر تعداد حملات خونبار خود در هفته های گذشته افزوده اند.

بر اساس گزارش ها، حداقل ۴۱ نامزد انتخابات به قتل رسیده اند و تعداد بیشتری از این افراد نیز تهدید به مرگ و آدم ربایی شده اند.

از سوی دیگر، تنها در چند روز گذشته درگیری ها منجر به کشته شدن ۲۰ سرباز ارتش کلمبیا شده است.

به گفته بعضی از ناظران، کارتل های مواد مخدر و شورشیان چپ گرا مسئول قتل نامزدهای انتخاباتی و تهدید بسیاری دیگر از یکصد هزار نامزد انتخابات هستند.

با این وجود، دولت کلمبیا تضمین کرده که امنیت حوزه های رای گیری را تامین کند و از مردم این کشور خواسته است تا به پای صندوق ها بروند.

اما نگرانی های مردم کلمبیا، درباره این انتخابات تنها به خشونت و کوکایین محدود نمی شود.

کارشناسان می گویند در بعضی ار مناطق، "دست های پشت پرده" به جای تلاش برای برهم زدن انتخابات، سعی می کنند که بر نتایج آن اثر بگذارند.

فیلیپه جیمینز، یکی از اعضای کمیته نظارت برانتخابات می گوید که در حقیقت نگرانی بزرگتر، احتمال تقلب و دستکاری در نتیجه انتخابات است.

آقای جیمینز که با بخش اسپانیایی زبان بی بی سی گفتگو کرده است، می گوید خشونت و کشتار طی هفته های گذشته کمتر از میزان آن در انتخابات چهار سال پیش بوده، اما نگرانی از تقلب، امروز بیشتر از هر روز دیگری احساس می شود.

به گفته او، ارعاب، خریداری آراء، ارتشاء و سوء استفاده از منابع مالی برای تبلیغات انتخاباتی، همگی بخشی از فرآیند تقلب هستند که در کنار سیاستمداران فاسد، حلقه دستکاری در نتایج انتخابات را کامل می کنند.

شمارش آراء و نتایج انتخابات سراسری کلمبیا، در روزهای آینده اعلام می شود.

مطالب مرتبط