یونسکو در مورد عضویت فلسطینی‌ها رای‌گیری می‌کند

یونسکو حق نشر عکس Reuters
Image caption ایالات متحده بر خلاف شورای امنیت سازمان ملل، در یونسکو دارای حق وتو نیست

سازمان‌ تربیتی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) امروز در نشست خود در پاریس در باره عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان عضو کامل این نهاد وابسته به سازمان ملل رای گیری می کند.

فلسطینیان خواهان عضویت در یونسکو به عنوان یک عضو کامل هستند و این بخشی از فعالیت های دیپلماتیک آنها برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان کشور مستقل فلسطینی است.

اسرائیل با این اقدام به شدت مخالفت کرده است.

نمایندگی آمریکا نیز این اقدام فلسطینی ها را غیرسازنده خوانده است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، رسما تقاضای تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت کامل در سازمان ملل را اعلام کرده است.

اسرائیل و آمریکا رسما با این درخواست مخالفت کرده و آمریکا گفته است که در صورت لزوم، این درخواست فلسطینی ها را وتو خواهد کرد.

این احتمال وجود دارد که آمریکا در صورتی که درخواست عضویت فلسطینی ها در یونسکو تائید شود، از تامین بودجه این نهاد خودداری کند.

آمریکا سالانه نزدیک به هفتاد میلیون دلار بودجه یونسکو را تامین می کند که بیش از یک پنجم بودجه سالانه این نهاد است.

ایالات متحده بر خلاف شورای امنیت سازمان ملل، در یونسکو دارای حق وتو نیست و احتمال داده می شود ۱۹۳ عضو این نهاد، به عضویت فلسطینیان رای مثبت دهند.

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، تصمیم هیات اجرایی یونسکو برای مطرح کردن درخواست عضویت فلسطینی‌ها را "توجیه‌ناپذیر" خوانده بود.

فلسطینی ها از سال ۱۹۷۴ دارای وضعیت ناظر در سازمان ملل متحد هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به تلاش های فلسطینیان گفته است که تنها از طریق مذاکره مستقیم می توان به صلح پایدار دست یافت نه از طریق قطعنامه های سازمان ملل.

مطالب مرتبط