چالش‌های یهودیان در بزرگ‌ترین گردهمایی خاخام‌های اروپا

یهودی حق نشر عکس AP

خاخام‌هایی از سراسر اروپا در ورشو، پایتخت لهستان در بزرگ ترین تجمع رهبران یهودی اروپا در این کشور پس از جنگ جهانی دوم شرکت می کنند.

در زمان جنگ جهانی دوم، تقریبا تمام جمعیت یهودی لهستان از بین رفته بود. در آن زمان این کشور، دومین کشوری بود که بیشترین جمعیت یهودی را داشت.

قرار است در نشست خاخام‌های اروپایی به چالش‌های یهودیان در دنیای مدرن پرداخته شود.

یکی از موضوعات مورد بحث، تصمیم پارلمان هلند به ممنوعیت ذبح به شیوه کوشر است. قانونگذاران هلندی می گویند در این روش و همچنین در ذبح اسلامی حیوانات متحمل درد می شوند.

در ذبح اسلامی و ذبح یهودی (کوشر) حیوانات، هنگام کشتن باید زنده باشند.

گروه های یهودی می گویند روش ذبح آنها مطابق استانداردهای تعیین شده است و با هر تلاشی برای محدود کردن آزادی های مذهبی خود مخالفند.

مجلس اعلای هلند قرار است در ماه دسامبر در این مورد رای گیری کند.

در هلند، نزدیک به ۱.۲ میلیون مسلمان و نزدیک به ۵۰ هزار یهودی زندگی می کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در سال ۱۹۳۹ تعداد یهودیان در لهستان به بیش از سه میلیون نفر می رسید اما با کشتار یهودیان در دوران آلمان نازی، تقریبا جامعه یهودیان در این کشور از بین رفت

میکائیل شودریچ، خاخام ارشد لهستان به خبرگزاری فرانسه گفت آخرین باری که شیوه ذبح یهودی ممنوع اعلام شد، در دوران نازی‌ها بود. او افزود "هیچ کس نمی گوید هلند، نازی است اما این کار منجر به زنده شدن خاطرات بسیار بدی در ما می شود."

خاخام ارشد لهستان گفته است ممنوعیت ذبح در هلند بیشتر به مشکلات اجتماعی داخلی با گروه های اقلیت بر می گردد.

قدمت جامعه یهودی لهستان به بیش از هزار سال پیش بر می گردد. در قرن شانزدهم میلادی، از هر پنج یهودی، چهار نفر آنها در خاک لهستان زندگی می کردند.

در سال ۱۹۳۹ تعداد یهودیان در لهستان به بیش از سه میلیون نفر می رسید اما با کشتار یهودیان در دوران آلمان نازی، تقریبا جامعه یهودیان در این کشور از بین رفت.

این کشور هم اکنون نزدیک به ۲۰ هزار یهودی دارد.

مطالب مرتبط