هواپیماهای کوانتاس دیگر پرواز نمی‌کنند

 کوانتاس حق نشر عکس AFP
Image caption تصمیم کوانتاس به انتقال بخشی از فعالیت‌هایش به کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا منجر به آغاز اعتصاب‌ها شد

شاید توجه معترضانی که با "جنبش اشغال وال استریت" به دنبال "آغاز تغییری جهانی" هستند به استرالیا جلب شده باشد، جایی که اعضای اتحادیه کارکنان حمل و نقل می‌گویند با نمونه‌ای از "طمع شرکت‌های بزرگ و تفاوت طبقاتی" روبرو هستند.

روز شنبه (۲۹ اکتبر) آلن جویس، مدیر عامل شرکت هواپیمایی کوانتاس استرالیا، اعلام کرد به جز هواپیماهایی که در آسمان به طرف مقصد در حرکت هستند تمام پروازهای دیگر این شرکت تا زمان نامعینی به پرواز درنخواهند آمد. شرکت کوانتاس دلیل اصلی این تصمیم را عدم توافق شرکت و اتحادیه‌های کارگری دانست که اعضای آن از دو ماه پیش در اعتصاب به سر می‌برند.

محل اصلی مناقشه موضوع افزایش دستمزد است اما سه اتحادیه درگیر در اعتصاب می‌گویند شرکت کوانتاس دچار ضعف مدیریت اجرایی‌ست و همین باعث شده تا از سوددهی بازبماند و نتواند به نیازهای مالی کارکنانش توجه کند. آنچه اتحادیه‌ها به آن استناد می‌کنند افزایش بهای سهام شرکت‌های هواپیمایی دیگر است که در مقایسه با کوانتاس سهم به مراتب کمتری در حمل و نقل هوایی استرالیا دارند.

به عبارت دیگر، کوانتاس نه تنها به شرکت‌های دیگر هواپیمایی میدان فعالیت نمی‌دهد بلکه از جنبه مادی نیز از همه آن‌ها کم‌بازده‌تر است.

در سال‌های اخیر زنجیره‌ای از اشکالات فنی نیز به شهرت هواپیمایی کوانتاس صدمه زده است. آخرین حادثه مهم مربوط به ۴ نوامبر سال ۲۰۱۰ بود که قطعاتی از موتور هواپیمای ایرباس A۳۸۰ کوانتاس در آسمان اندونزی از آن جدا و هواپیما با ۴۳۳ مسافر و ۲۶ خدمه مجبور به بازگشت اضطراری به فرودگاه چانگی سنگاپور شد.

تصمیم کوانتاس به انتقال بخشی از فعالیت‌هایش به کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا منجر به آغاز اعتصاب‌ها شد. دستمزدهای ارزان‌تر در شرق آسیا توجیهی برای این تصمیم کوانتاس بود. اما اتحادیه‌های کارگری به از دست رفتن ۱۰۰۰ شغل در نتیجه این انتقال اعتراض داشتند. با این حال از شرکت کوانتاس خواسته شد حتی اگر چنین انتقالی ناگزیر است اما تا پیش از آن با افزایش حداقل دستمزد مورد تقاضای اتحادیه‌ها موافقت کند. خواسته‌ای که کوانتاس با آن موافق نبود.

حق نشر عکس getty
Image caption کوانتاس اعلام کرده که اعتصاب ماه‌های اخیر کارکنان این شرکت منجر به لغو ۵۰۰ پرواز و از دست رفتن ۸۸ هزار بلیت شده است

اما اوج اعتراض اتحادیه‌ها زمانی بود که خبری از تصویب تصمیمات تازه هیات مدیره این شرکت به رسانه‌ها درز کرد. خبر این بود که حقوق آلن جویس، مدیر عامل ۴۵ ساله و ایرلندی الاصل شرکت کوانتاس، به بیش از ۵ میلیون دلار در سال رسیده است.

معترضان می‌گویند آلن جویس در سه سالی که به سمت مدیر عامل شرکت انتخاب شده مدیر موفقی نبوده و افزایش حقوق او قابل توجیه نیست. علاوه بر این، رسانه‌ها از قول سخنگویان اتحادیه‌ها می‌نویسند جویس حالا درصدد است تا اعتصاب اتحادیه‌های کارگری را به عنوان عامل افت ارزش سهام این شرکت معرفی کند.

بررسی اختلاف در دادگاه

کوانتاس اعلام کرده که اعتصاب ماه‌های اخیر کارکنان این شرکت منجر به لغو ۵۰۰ پرواز و از دست رفتن ۸۸ هزار بلیت شده است. آنگونه که این شرکت می‌گوید خسارت مالی اعتصاب به ۶۸ میلیون دلار رسیده و هر هفته اعتصاب منجر به ۱۵ میلیون دلار خسارت اضافی می‌شود.

اما روز دوشنبه ۳۱ اکتبر دولت استرالیا اعلام کرد که تصمیم آلن جویس مبنی بر توقف پروازهای کوانتاس نه تنها برای این شرکت بلکه برای اقتصاد استرالیا نیز گران تمام شده است.

سخنگوی اتحادیه هتلداران استرالیا به رادیوی سراسری این کشور گفت که بلافاصله بعد از اعلام توقف فعالیت‌های شرکت کوانتاس بسیاری از کسانی که اتاق‌های هتل‌ها را برای تعطیلات تابستانی پیش‌خرید کرده بودند سفرهای خود را لغو کردند.

روز یکشنبه (۳۰ اکتبر) جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا و رهبر حزب کارگر، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر پرث به خبرنگاران گفت به رغم خسارات مالی ناشی از اعتصاب اعضای اتحادیه‌های کارگری، دولت او از حق اعتصاب حمایت می‌کند.

بعد از اعلام آلن جویس مبنی بر توقف پرواز هواپیماهای کوانتاس و ممنوعیت ورود اعتصاب کنندگان به محل کار، دولت استرالیا در تعطیلات آخر هفته موضوع اختلاف میان شرکت کوانتاس و اتحادیه‌های کارگری را به دادگاه ارجاع داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا گفته به رغم خسارات مالی ناشی از اعتصاب اعضای اتحادیه‌های کارگری، دولت او از حق اعتصاب حمایت می‌کند

تونی آبوت، رهبر حزب مخالف در مجلس نمایندگان استرالیا، از دخالت دیرهنگام دولت گیلارد در حل مناقشه به عنوان بی‌توجهی دولت به اقتصاد استرالیا انتقاد کرده اما سخنگویان اتحادیه‌های کارگری به رسانه‌ها گفته‌اند که دخالت دولت در حل مناقشه موضوعی‌ست که آلن جویس را از فشار انتقادات رها می‌کند و در عوض اتحادیه‌ها را به پذیرش بخشی از خسارتی که مسبب آن نیستند وادار خواهد کرد.

دادگاه به شرکت کوانتاس و اتحادیه‌های کارگری استرالیا سه هفته فرصت داده تا راهی برای مصالحه بیایند. اما اگر در این مدت مصالحه‌ای رخ ندهد در آن صورت دادگاه برای چگونگی حل مناقشه تصمیم خواهد گرفت.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در شماره روز ۳۱ اکتبر در گزارشی درباره وضعیت اقتصادی شرکت کوانتاس نوشته در حالی که ارزش سهام کوانتاس در ۵ سال گذشته از ۵ دلار به ۱ دلار کاهش یافته تنها در یک سال و نیم گذشته بیش از ۵۵ میلیون دلار به اعضای هیات مدیره این شرکت حقوق پرداخت شده است. اگر فقط ۶ میلیون دلار افزایش حقوق امسال مدیران را ملاک قرار دهیم تنها نتیجه‌ای که می‌شود گرفت این است که کوانتاس برای تخریب این شرکت دستمزد بیشتری پرداخت می‌کند.

"جنبش اشغال وال استریت" به دنبال "آغاز تغییری جهانی"است اما دستکم در استرالیا ممکن است در سه هفته آینده معترضان مجبور به پذیرش بخشی از خسارتی بشوند که نقشی در ایجاد آن نداشته‌اند.

مطالب مرتبط