زایراف: شرکت در انتخاباتهای تاجیکستان معنی ندارد

رحمت‌الله‌زایراف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رحمت‌الله‌زایراف می‌گوید که با مقررات فعلی قانون انتخابات شرکت احزاب سیاسی و مردم در انتخابات معنی ندارد

رئیس حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان از احزاب سیاسی و مردم کشور دعوت کرده است تا از شرکت در هر گونه انتخاباتی در کشور، خودداری کنند.

به اعتقاد وی، تا زمانی که در قانون انتخابات تاجیکستان تجدید نظر نشود و نمایندگان احزاب سیاسی به عضویت کمیسیون قطعه‌های (حوزه‌های) انتخاباتی پذیرفته نشوند، شرکت مردم در این انتخابات معنی ندارد.

در بیانیه ای که روز ۱ نوامبر منتشر شد، رحمت‌الله‌زایراف نوشته است که طبق ماده ۱۳ قانون اساسی تاجیکستان «در باره انتخابات مجلس عالی جمهوری تاجیکستان» تشکیل کمیسیونهای حوزه ای انتخابات عاید به انتخابات وکیلان مجلس نمایندگان مجلس عالی جمهوری تاجیکستان با پیشنهاد مقامات اجرائیه محلی با نظرداشت پیشنهادهای حزبهای سیاسی صورت می‌گیرد."

اما به اعتقاد آقای زایراف، “کمیسیون‌های حوزه ای انتخابات که در جمهوری آنها زیاده از ۳۵۰۰ عدد بوده، عملاً حل‌کننده تقدیر انتخابات می‌باشند، از جانب مقامات دولتی به منفعت حزب حاکم خلقی دموکراتی تاجیکستان تشکیل کرده می‌شوند که این اساس تقلب کاری در انتخابات، (و) تغییر دادن اراده مردم می‌باشد.”

رهبر حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان افزوده است: “انتخاباتهای سالهای ۱۹۹۴-۲۰۱۰ در کشور این حالت را کاملا تایید و اثبات نموده‌اند. اگر این حالت اصلاح کرده نشود و نماینده‌های همه حزبهای سیاسی برای عضویت در کمیسیونهای حوزه ای امکانیت پیدا نکنند، در تاجیکستان انتخابات شفاف و عادلانه هیچ وقت برگزار نمی‌گردد.”

در بیانیه خود آقای زایراف به رهبران احزاب و ساکنان کشور مراجعه کرده و اظهار داشته است که اگر برایشان “تقدیر تاجیکستان عزیز و اذیت کشیده بی‌فرق نیست»، تا زمان اصلاح این مقررات قانون انتخابات از شرکت در انتخابات خود داری کنند.

رحمت‌الله‌زایراف در صحبت با بی بی سی همچنین گفت که میان احزاب سیاسی توافق شده است که فعالان حزبی این بیانیه را میان مردم تبلیغ خواهند کرد.

همچنین، به گفته آقای زایراف، “در صحبتها بیشتری از مسئولان احزاب اعلام کرده‌اند که از شرکت در انتخابات خودداری می‌کنند”. ولی به گفته وی، “آنها از امضای یک سند مشترَک در این زمینه خودداری می‌کنند، زیرا ترس دارند.”

این در حالیست که رسانه‌های گروه روز سه‌شنبه‌۱ نوامبر خبر دادند که رئیس جمهوری تاجیکستان به بررسی پارلمان تاجیکستان نامزدی جمشید جمشیداف، عضو حزب سوسیال-دموکرات را برای کسب عضویت در کمیسیون مرکزی انتخابات کشور پیشنهاد کرده است. تا حال این حزب سیاسی نماینده خود در این کمیسیون را نداشت.

رحمت‌الله‌زایراف می‌گوید که از این خبر توسط رسانه‌ها آگاه شده است و کسی از مقامات در این زمینه با او صحبتی انجام نداده است. آقای زایراف گفت که جمشید جمشیداف که خود حقوقدان است و در فرهنگستان علوم ایفای وظیفه می‌کنند، از اعضای کم فعال حزب بوده است. با این وجود، آقای زایراف می‌گوید که تصمیم مقامات تاجیکستان در مورد پذیرفتن نماینده حزبش در کمیسیون مرکزی انتخابات موقع او را تغییر نداده است.

ضمناً، حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان از مخالفان عمده سیاسی دولت محسوب می‌یابد که در گذشته از شرکت در چند انتخابات در این کشور خودداری کرده بود.

گذشته از این، چهار سال پیش آقای زایراف مشروعیت امامعلی رحمان در سمت رئیس جمهور تاجیکستان را زیر سؤال برده بود. مقامات به این ادعا پاسخی دقیقی ارائه نکرده بودند.

این در حالیست که اخیراً نمایندگان حزب کمونیست و حزب نهضت اسلام تاجیکستان که در پارلمان در مجموع پنج نماینده دارند، اعلام کردند که طرح اصلاح قانون انتخابات پارلمان را تهیه و برای بررسی پیشنهاد می‌کنند.

ولی صاحب‌نظران می‌گویند که قبول این طرح دشوار به نظر می‌رسد، زیرا در این صورت مداخله دولت در روند انتخابات و شمارش ‌آرا دشوار شده و احتمال باخت حزب حاکم خلق دموکرات افزایش می‌یابد

مطالب مرتبط