کلیسای سن پل و اردوگاه جنبش 'اشغال لندن'

بیش از دو هفته است که عده‌ای معترض در مقابل کلیسای سن پل، در قلب لندن، اردو زده‌ و شب و روز خود را در آن جا می گذرانند، تا از این طریق صدای اعتراض خود به "حرص و طمع نظام سرمایه‌داری" را به گوش مقامات بریتانیا برسانند.

در این مدت بحث های گسترده‌ای در مورد این تظاهرات، واکنش کلیسای سن پل به آن و سرنوشت آن، در رسانه های بریتانیا جریان داشته است.

به نظر می‌آمد که روز سه شنبه (۱ نوامبر) حکم تخلیه اردوگاه به تظاهرکنندگان ابلاغ شود، اما ساعاتی پیش از اعلام این حکم، معترضان این فرصت را پیدا کردند که سعی کنند از طریق گفتگو سرنوشت خود را تعیین کنند.

نهادی که مسئول اداره این ناحیه قدیمی و تجاری لندن است، تصمیم گرفت که اقدام قانونی خود علیه این گروه از معترضان به نظام سرمایه داری را به حالت تعلیق درآورد.

دلیل اصلی این تصمیم تغییر موضع کلیسای جامع سن پل در مقابل تظاهرکنندگانی است که با بر پا کردن اردوگاهی با حدود ۲۰۰ چادر، نه تنها محلی برای زندگی خود درست کرده‌اند، بلکه با برگزاری جلسات بحث و گفتگو و کلاس های آموزشی سعی دارند، عده بیشتری را وارد جرگه خود کنند.

مقامات کلیسای سن پل، ابتدا خواهان خروج تظاهرکنندگان از فضای مقابل کلیسا بودند و حتی برای مدت چند روز کلیسا را تعطیل کردند و مانع ورود مردم به درون این ساختمان شدند _ واقعه‌ای که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بی‌سابقه بوده است.

اما ساعاتی پیش از صدور حکم تخلیه محل از طرف نهاد مسئول اداره این ناحیه قدیمی لندن، موسوم به "شهر لندن"، کلیسای سن پل اعلام کرد که درخواست خود برای اقدام قانونی علیه این تظاهرکنندگان را به حالت تعلیق درآورده است.

حق نشر عکس PA
Image caption کلیسای سن پل برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم درهای خود را به روی مردم بست.

در جریان دو هفته گذشته، ۲ روحانی ارشد از مقام‌های خود در کلیسای سن پل استعفا داده‌اند، از جمله گراهان نولز، سر کشیش کلیسای سن پل، مسئول اداره این کلیسا. پس از اسعفای آقای نولز، اسقف لندن مسئولیت اداره سن پل را به عهده گرفته است.

جنجالی که اشغال فضای مقابل این کلیسای قدیمی در این مدت کوتاه بر پا کرده، احتمالا به مراتب بیشتر از آن است که معترضان تصورش را می‌کردند.

آغاز ماجرا

روز ۱۵ اکتبر، در جریان اعتراض‌هایی که در سطح جهانی انجام می‌گرفت، حدود ۳۰۰۰ تظاهرکننده در میدانی در مقابل ساختمان بورس لندن، در نزدیکی کلیسای سن پل، اجتماع کردند. هدف آن‌ها اشغال ساختمان بورس بود، اما پس از آن که ماموران پلیس مانع از این اقدام شدند، تظاهرکنندگان تصمیم گرفتند که به محل دیگری بروند.

این بار، آن‌ها محوطه مقابل ورودی اصلی کلیسای سن پل، کلیسای جامع لندن را برگزیدند و چادرهای خود را در این محل بر پا کردند. سه روز بعد، بیش از ۱۰۰ چادر در این محل دیده می‌شد.

خواسته تظاهرکنندگان

این تظاهرات، شاخه ای از جنبشی است به نام "جنبش اشغال"، که با تظاهرات کوچکی در وال استریت، مرکز مالی نیویورک، آغاز شد. در طی چند هفته گذشته، تظاهرکنندگانی در سراسر جهان به این جنبش پیوسته و در اعتراض به نابرابری و حرص و طمع شرکت‌های بزرگ، در خیابان‌های شهرهای مختلف، تظاهرات صلح آمیزی برگزار کرده‌اند.

Image caption "جنبش اشغال" اولین بار در وال استریت نیویورک و در اعتراض به طمع نظام سرمایه‌داری اجتماع کرد

تظاهرکنندگانی که در لندن هستند، معتقدند که این جنبش طبیعتا در هر کشوری بیشتر روی موضوع های مورد نظر آن کشور تمرکز می‌کنند و می‌گویند که موارد اصلی مورد اعتراض آن‌ها نابرابری اقتصادی، بی‌عدالتی اجتماعی، طمع شرکتهای بزرگ، شفاف نبودن نحوه کار و پاسخگو نبودن مسئولان در نظام مالی لندن است.

عده‌ای در این گروه خود را مخالف سرمایه داری می‌خوانند، در حالیکه دیگران می‌گویند که ضد سرمایه‌داری نیستند، اما به حرص و طمع شرکت‌های بزرگ اعتراض دارند و می‌خواهند که این اعتراض را به نمایش بگذارند.

این گروه امیدوار است که بتواند تا کریسمس (حدود دو ماه دیگر) در اردوگاه خود در مقابل سن پل باقی بماند.

واکنش کلیسای بریتانیا به این ماجرا

واکنش اولیه کلیسای سن پل حمایت از تظاهر کنندگان بود. اما یک روز بعد، با انتشار هشدارهایی در باره ایمنی و سلامت مردمی که به این کلیسا مراجعه می کنند، درهای خود را به روی مردم بست و در عین حال از تظاهرکنندگان هم خواست که اردوی خود را برچینند و محل را ترک کنند.

کلیسای سن پل روز ۲۱ اکتبر درهای خود را به روی مردمی که برای عبادت، برای دیدن از این کلیسای تاریخی، و برای شرکت در مراسم دعا به آن مراجعه می‌کردند، بست. اقدامی که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون (یعنی در حدود ۷۰ سال گذشته) بی‌سابقه بود.

یک هفته بعد (۲۸ اکتبر)، کلیسای سن پل بار دیگر اجازه داده که مردم وارد این کلیسا بشوند، هر چند که بخش‌هایی از آن همچنان به روی مراجعه کنندگان بسته باقی مانده است.

تغییر موضع کلیسای سن پل

بحث های جدی‌ای در باره این که کلیسای سن پل، کلیسای اصلی پروتستان های بریتانیا، چه موضعی باید در مقابل تظاهرکنندگان اتخاذ کند، در داخل و خارج از کلیسا درگرفته است. از آن زمان تا کنون چند تن از مقامات ارشد کلیسا، به دلیل اختلافاتی که در رابطه با موضوع در میان مسئولان به وجود آمده، از پست‌های خود استعفا داده‌اند.

جایلز فریزر، یکی از کشیش‌های کلیسای سن پل، هنگام استعفا ابراز نگرانی کرد که بیرون کردن تظاهرکنندگان به "اعمال خشونت به نام کلیسای پروتستان بریتانیا" منجر شود.

صبح روز سه شنبه (۱ نوامبر) مسئولان کلیسای سن پل اعلام کردند که درخواست خود برای اقدام قانونی علیه معترضان را موقتا پس گرفته‌اند و عده‌ای هم از طرف این کلیسا با کسانی که به نمایندگی از طرف تظاهرکنندگان انتخاب شده‌اند، دیدار و گفتگو کردند.

ریچارد چارتر، اسقف لندن، که به دنبال استعفای سرکشیش کلیسای سن پل در روز دوشنبه (۳۱ اکتبر) مسئولیت اداره این کلیسا را به عهده گرفته است، گفت: "زنگ‌های هشدار در سراسر جهان به صدا درآمده است. سن پل هم صدای این زنگ‌ها را شنیده است."

مطالب مرتبط