مجله طنز فرانسوی 'حضرت محمد' را سردبیر شماره بعد خود اعلام کرد

شارلی هبدو حق نشر عکس Getty
Image caption هفته نامه شارلی هبدو در سال ۲۰۰۷ هم با انتشار دوباره کاریکاتورهایی از حضرت محمد که قبلا در نشریه ای دانمارکی منتشر شده بود، سر و صدا به پا کرده بود

یک هفته نامه طنز فرانسوی به مناسبت پیروزی حزب اسلام گرای نهضت در تونس، حضرت محمد، پیامبر اسلام را به عنوان "سردبیر" شماره آینده خود اعلام کرده است.

مسئولان هفته نامه "شارلی هبدو" در بیانیه ای ضمن اعلام این خبر گفته اند که در شماره جدید این مجله نام آن به "شریعت هبدو" تغییر داده خواهد شد.

سردبیر و کاریکاتوریست این هفته نامه که با نام مستعار "شار" شناخته می شود، می گوید انگیزه اصلی مسئولان مجله، دست زدن به اقدامی تحریک آمیز نبوده است.

در انتخابات سراسری اخیر در تونس کاندیداهای حزب نهضت اکثر کرسی های پارلمان را در اختیار گرفتند.

در بیانیه این هفته نامه آمده است: "برای تجلیلی مناسب از پیروزی حزب اسلامگرای نهضت در تونس ... شارلی هبدو از /حضرت/ محمد خواسته است که سردبیر ویژه شماره بعد آن باشد".

در روی جلد شماره جدید مجله شارلی هبدو که روز چهارشنبه منتشر می شود، قرار است تصویری از حضرت محمد چاپ شود که در آن می گوید :"اگر تا حد مرگ به خنده نیفتاده اید، ۱۰۰ ضربه شلاق".

عنوان سرمقاله این شماره که با امضای "پیامبر اسلام " نوشته شده، "مشروب حلال" است و یک ویژه نامه زنان هم ضمیمه مجله است که "مادام شریعت" نام دارد.

"شار" سردبیر و کاریکاتوریست شارلی هبدو به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما نمی خواهیم به اقدامات تحریک آمیز بیشتری دست بزنیم. ما تنها می خواهیم کار معمول خود را انجام بدهیم. فقط فرق این هفته آن است که کاریکاتور/حضرت/ محمد در روی جلد خواهد بود و قرار دادن تصویر او روی جلد اقدامی نادر است".

حزب نهضت تونس وعده داده است که با احزاب لیبرال تر این کشور همکاری کند و به گرایشی که در مورد تساوی جنسیتی در تونس وجود دارد، احترام بگذارد.

در سال ۲۰۰۷ مجله شارلی هبدو کاریکاتورهایی از حضرت محمد را که قبل از آن در نشریه ای دانمارکی چاب شده بود، دوباره منتشر کرد و به دنبال جنجالی که به پا شد سردبیر وقت این هفته نامه در دادگاه از اتهام توهین به مسلمانان تبرئه شد.

در سال ۲۰۰۵ یک کاریکاتوریست دانمارکی ۱۲ کاریکاتور از حضرت محمد کشید که بعد از انتشار در یک روزنامه دانمارکی واکنشهای خشمگینانه ای را در میان مسلمانان برانگیخت که نهایتا به اعتراضاتی خشونت آمیز هم انجامید.

مطالب مرتبط