انهدام باند بزرگ مواد مخدر در آریزونای آمریکا

مواد کشف شده از قاچاقچیان حق نشر عکس Reuters
Image caption از قاچاقچیان بیش از صد و پنجاه قبضه اسلحه ضبط شده است

مقام‌های آمریکایی می‌گویند یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را در آریزونا منهدم کرده‌اند.

به گفته آنها این شبکه به وسیله کارتل‌های مکزیکی هدایت می‌شد.

در جریان سلسله‌ای از حملات به مظنونین، ۷۶ نفر بازداشت شده اند و مقادیر زیادی مواد مخدر و اسلحه از آنها به دست آمد.

آنها مواد مخدر را با پای پیاده یا اتومبیل از مرز مکزیک به شهرهای مرزی در ایالت آریزونا می‌بردند و از آنجا به فینیکس، مرکز ایالت آریزونا. و سپس به سراسر آمریکا قاچاق می کردند.

متیو الن، از مقام‌های گمرکی آمریکا می‌گوید میزان موادی که این افراد به آمریکا قاچاق می‌کردند بیش از ۳۳ میلیون دلار در ماه بوده است و سودی که از این راه در پنج سال گذشته نصیب قاچاقچیان شده، را حدود دو میلیارد دلار تخمین زده است.

آقای الن می‌گوید: "بیشترین چیزی که قاچاق شده ماریجوانا است. البته مقادیر قابل توجهی کوکائین و هروئین هم از اعضای این گروه ضبط کردیم."

به گفته تام هورن، دادستان کل ایالت آریزونا، از این افراد حدود بیست و هشت هزار کیلوگرم ماریجوانا، هفتاد و دو کیلوگرم هروئین و ۹۷ کیلوگرم کوکائین کشف شده است. به علاوه حدود هفتصد و پنجاه هزار دلار پول نقد و ۱۰۸ قبضه اسلحه از آنها به دست آمده است.

آقای هورن می‌گوید که این شبکه حدود ۲۵ کامیون در هفته مواد قاچاق می‌کردند.

او این عددها را "وحشتناک" توصیف کرد و گفت: "برای مثال ما یک مورد سر بریدن داشتیم. در شهر چندلر یک نفر وارد یک آپارتمان می‌شود و یک بدن این طرف اتاق می‌بیند و سرش را آن طرف. یکی از ماموران من را همین‌ها تیر زدند و یک مامور پلیس را در فینیکس با شلیک تیر کشتند."

راحتی و سهل بودن کار این قاچاقچیان و خشونت آنها آقای هورن را به انتقاد از دولت فدرال آمریکا واداشته است.

او گفت: "به همین دلیل معتقدم که این موضوعی جدی است."

آقای هورن افزود: "اعضای این شبکه‌های قاچاق به راحتی از مرز ما می‌گذرند. برای همین ما باید به دولت مرکزی فشار بیشتری بیاوریم تا بهتر از اینها از مرزهای ما مراقبت کنند."

مسئله گروه‌های قاچاق مواد مخدر که از مکزیک مواد مخدر را روانه آمریکا می‌کنند، آن قدر مسئله بزرگی شده که حتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم به آن می‌پردازند.

ریک پری که در حال رقابت با جمهوری‌خواهان است تا نامزد آنها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ شود، برای راحت کردن خیال رای دهندگان آمریکایی حدود یک ماه پیش پیشنهاد داده بود که بهتر است آمریکا برای نابود کردن این گروه‌های تبهکار به مکزیک نیروی نظامی گسیل کند.

این اظهار نظر انتخاباتی آقای پری واکنش کاخ سفید را به دنبال داشت که در آن گفته شده بود آمریکا و مکزیک با همکاری با هم به حفاظت از جان مردمی که در دو سوی مرزها هستند ادامه می‌دهند.

مطالب مرتبط