انتقاد اردوغان از موضع آلمان نسبت به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

رجب تیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اردوغان می گوید ترجیح می دهد که تمام اعضای جامعه ترک مقیم آلمان دارای تابعیت دوگانه باشند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید آلمان با عدم حمایت خود از درخواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا باعث سرخوردگی مردم این کشور شده است.

آقای اردوغان به مناسبت پنجاهمین سالگرد امضای یک توافقنامه میان آلمان و ترکیه به برلین سفر کرده، توافقنامه ای که در چارچوب آن حدود نیم میلیون شهروند ترک تبار به عنوان کارگر میهمان به آلمان مهاجرت کردند.

با مهاجرت این کارگران به آلمان بود که جامعه بزرگ شهروندان ترک مقیم این کشور پایه ریزی شد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با خواسته ترکیه مبنی بر عضویت کامل در اتحادیه اروپا مخالف است و در عوض پیشنهاد داده که ترکیه به جای عضویت در این اتحادیه به عنوان یک شریک ویژه از امتیازاتی خاص برخوردار شود.

صدر اعضم آلمان همچنین شهروندان ترک مقیم این کشور را متهم می کند که از لحاظ اجتماعی و فرهنگی برای ادغام شدن در جامعه آلمان تلاش نمی کنند.

اما آقای اردوغان در مصاحبه ای که با روزنامه بیلد آلمان انجام داده گفته است که سیاستمداران آلمان، "باید برای ورود ترکیه به اتحادیه اروپا تلاش بیشتری کنند زیرا چنین حرکتی باعث پیشرفت ادغام شهروندان ترک مقیم آلمان در جامعه آن کشور خواهد شد".

آقای اردوغان در این مصاحبه که متن آن روز چهارشنبه منتشر شده می افزاید: "از آنجا که ما شهروندان ترکیه نگاه بسیار مثبتی به آلمان داریم، احساس می کنیم که مورد بی مهری آلمان قرار گرفته ایم".

گفته می شود که در حال حاضر حدود ۳ میلیون شهروندی که اصلیت آن ها ترکیه ای است در آلمان زندگی می کنند که از این تعداد شمار محدودی تابعیت آلمانی دارند.

از آقای اردوغان نقل شده که او : "طبیعتا ترجیح می دهد که تمام (این) جمعیت ۳ میلیون نفری دارای تابعیت دوگانه باشند".

اما آلمان عموما به اتباع خود اجازه تابعیت دوگانه نمی دهد و وزیر کشور آلمان هم بر همین موضوع تاکید کرده است.

هانس پیتر فریدریش، وزیر کشور آلمان به شبکه تلویزیونی "زد دی اف" ZDF آلمان گفت: "من فکر می کنم کسانی که می گویند بله ما می خواهیم در آلمان بمانیم و نیاز به ادغام در جامعه این کشور را درک می کنیم و تبعات آن را می پذیریم، باید برای تابعیت آلمانی در خواست کنند".

او افزود: "اما آن وقت دیگر آنها ترک نیستند، من فکر می کنم که بالاخره هرکس در مقطعی از زندگی اش باید در این مورد تصمیم بگیرد".

مطالب مرتبط