قسط بعدی وام یونان تا بعد از همه پرسی پرداخت نمی شود

سارکوزی و مرکل حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبران فرانسه و آلمان می گویند موضوع همه پرسی یونان خروج از حوزه یورو است

رهبران اروپایی می گویند قسط بعدی کمک هشت میلیارد یورویی به یونان تا پس از برگزاری همه پرسی در این کشور درباره طرح نجات مالی حوزه یورو، عقب خواهد افتاد.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه گفت که همه پرسی ظاهرا ممکن است روزهای چهارم یا پنجم دسامبر برگزار شود.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که به عقیده او موضوع رای گیری ماندن یونان در حوزه یورو یا خروج از آن است.

جورج پاپاندرئو نخست وزیر یونان روز چهارشنبه در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در کن فرانسه، برای گفتگوهای اضطراری به آنجا فراخوانده شد تا در مورد تصمیم ناگهانی اش در زمینه برگزاری همه پرسی توضیح دهد.

اعلام آن تصمیم در روز سه شنبه که با مخالفت سایر رهبران اروپایی روبرو شده، باعث تلاطم در بازارها شده است.

رهبران کشورهای گروه ۲۰ که هم اکنون راهی فرانسه هستند از حوزه یورو خواسته اند به اوضاع سامان دهد. این ملاقات دو روزه در کن با حضور رهبران ۲۰ اقتصاد عمده جهان رسما روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

گزینه یونان

رهبران فرانسه و بریتانیا پیشتر از آقای پاپاندرئو خواستند به تعهداتش پایبند باشد و تصمیم بگیرد که آیا یونان بخشی از حوزه یورو باقی خواهد ماند یا نه.

آقای پاپاندرئو پس از این دیدار تایید کرد که این همه پرسی عملا در مورد باقی ماندن در حوزه یورو یا ترک آن است.

او گفت: "معتقدم که در میان مردم یونان یک اتفاق نظر گسترده وجود دارد... و مردم یونان به زودی حرفشان را خواهند زد."

وام دهندگان به یونان خواستار کاهش هزینه های این کشور به عنوان شرطی برای پرداخت وام هستند و این موضوع باعث خشم گسترده در میان مردم آن کشور شده است.

بسیاری از اقتصاددان ها نگرانند که اگر یونان از یورو خارج شود، ممکن است باعث سرایت بحران بدهی به سایر کشورها شود، چرا که سرمایه گذاران و سپرده گذاران معمولی در بانک های سایر کشورها را دچار این بیم خواهد کرد دولت های آنها نیز از یونان دنباله روی کنند.

قسط ۸ میلیارد یورویی ماه آینده به یونان که بخشی از کمک ها به این کشور است هفته گذشته توسط رهبران حوزه یورو تصویب شده بود.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در هیات مدیره صندوق بین المللی پول گزارش داد که پرداخت این مبلغ تا پس از همه پرسی یونان عقب خواهد افتاد. انتظار نمی رود رای گیری تا ماه ژانویه انجام شود.

دولت یونان قبلا گفته است که ذخایرش برای تامین هزینه ها پیش از آن زمان خالی خواهد شد، اما آقای پاپاندرئو این خطر را کمرنگ دانست.

نخست وزیر یونان افزود که وظیفه بعدی دولت به دست آوردن رای اعتماد در پارلمان در روز جمعه است.

روز چهارشنبه یک عضو پارلمان از حزب حاکم پاسوک خارج شد که اکثریت آن را فقط به دو کرسی کاهش داد.

مطالب مرتبط