'تراژدی یورو' در کن؛ اجلاس اقتصادی به جای جشنواره سینمایی

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر کوچک، زیبا و ثروتمند کن در جنوب فرانسه این روزها چهره ای کاملا متفاوت دارد و میزبان یک اجلاس اقتصادی مهم است

شهر کوچک، زیبا و ثروتمند کن در جنوب فرانسه این روزها چهره ای کاملا متفاوت دارد. نه از آفتاب گرم تابستانیش اثری هست (که این البته تقصیر پاییز است نه یونان) و نه از مسافران همیشگیش: مردان و زنان پولدار، زیبارو و خوش لباسی که همراه سگ‌های پشمالو ولی کوچولوی به دقت آرایش شده خیابان‌های شهر را بالا و پایین می روند.

درعوض زیر سایه بغض آلود ابرهای خاکستری (و بحران بدهی های اروپا) که بر سر شهر سنگینی می کنند مردان و زنان یونیفورم پوش مسلح به اسلحه و باتوم، همراه سگ‌های بزرگ ضد شورش، در کوچه پس کوچه ها دنبال خرابکاران احتمالی می گردند.

بلوار اصلی شهریعنی بلوار دلا کروزت، خیابانی است که در یک طرف بعضی از گران‌ترین مارک‌های لباس و مد دنیا در صف بی انتهای بوتیک‌هایش به نمایش گذاشته شده اند، و درطرف دیگر لشکر قایق‌های لوکس کنار آب مدیترانه پارک شده اند. در وسط بلوار هم دیوار بلند نخل‌های سر به فلک کشیده. اما سکوت بلوار خالی از گردشگران را جیغ مداوم آژیر پلیس می شکند.

برخلاف تابستان‌ها که بلوار پر است از ماشین‌های اسپرت روباز، این روزها فقط اسکورت کاروان لیموزین‌هایی با شیشه های دودی دیده می‌شوند که سیاستمداران را در شهر می چرخانند. به جای بازیگران فیلم و سینما؛ کن امروز میزبان رهبران بیست کشور مهم دنیا و هیات‌های همراه آنهاست.

اجلاس سالانه گروه بیست اتفاقا در همان جایی برپاست که جشنواره کن برگزار می‌شود یعنی در ساختمان "کاخ جشنواره" در انتهای بلوار کروزت. فرش قرمز هم پهن است اما از هیاهوی استقبال کننده ها خبری نیست، کسانی که به امید یک عکس و امضا از هنرپیشه مورد علاقه شان ساعت‌ها در دو سوی بلوار به انتظار می ایستند. اینجا حالا ترس از این است که یک تظاهر کننده ضد سرمایه‌داری با تخم مرغ گندیده یه استقبال هیاتها بیاید.

اما پر سرو صداترین فیلم این "سوگواره" اثری است به نام "تراژدی یورو" به کارگردانی مشترک آلمان و فرانسه.

این "فیلم" داستان امیدها و آرزوهای یک اتحادیه است به نام اروپا که برای فراموش کردن گذشته تلخ و پر از جنگش، تصمیم گرفت متحد شود و همه چیزش را یکی کند، از سیاست خارجی گرفته تا واحد پولی . اما در یک پرده از این فیلم، حماسه این اتحادیه به تراژدی تبدیل می‌شود یعنی در اقتصاد.

بازیگر نقش اول فیلم، نخست وزیریونان جورج پاپاندرئو است که در کن نامزد جایزه مقروض ترین کشور دنیاست. نامزدهای دیگر این گروه ایرلند، پرتغال، اسپانیا و ایتالیا هستند. نامزد اول جایزه "منجی اقتصاد" هم رییس جمهوری چین، هو جینتاو است که به دلیل پیشنهاد کمک مالی به اروپا بخت اول این بخش معرفی شده. چین در این بخش با برزیل و هند رقابت می کند.

درست مثل عالم سینما در "تراژدی یورو" هم هنرپیشه ای هست با حاشیه های فراوان. ارباب جراید امسال در کن از سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا زیاد حرف می‌زنند، نه به خاطر نقش آبکی اش در فیلم یورو بلکه به خاطر اتهام رابطه نامشروع با یک دختر هفده ساله. آقای برلوسکونی ۷۳ ساله به این اتهام در کشورش درحال محاکمه شدن است و امسال شاید آخرین حضور او در نشست گروه بیست باشد.

بازیگر مهمان فیلم که در نمایشنامه اصلی (گروه بیست) جایی نداشت، وزیرخارجه امارات متحده عربی، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان است. شایعه شده تهیه‌کنندگان فیلم بعد از اینکه کفگیرشان به ته دیگ خورد و از بودجه اصلی فیلم کم آوردند، تصمیم گرفتند نقشی کوتاه درحاشیه به او بدهند شاید امارات هم به کمک مالی آنها بیاید.

با وجود همه فرق هایی که کن این روزها با کن همیشه دارد، شباهت فیلم‌هایی که در "سوگواره" امروزش روی پرده است با فیلم‌های جشنواره اش زیاد است.

بخت اول این کن یعنی "تراژدی یورو" در قسمت اول، پایانی غم انگیز دارد که با مقروض تر شدن یونان به پایان می‌رسد. اما دو کارگردان اصلی فیلم؛ آنگلا مرکل و نیکولا سارکوزی قول داده اند قسمت دوم پایان خوشی داشته باشد.

منتقدان صحنه سینمای اقتصاد اما می گویند این دو کارگردان بالاخره مجبور خواهند شد مجموعه "تراژدی یورو" را با فیلمی به نام "خداحافظ یونان" به پایان ببرند.

مطالب مرتبط