آمادگی پاپاندرئو برای انصراف از برگزاری همه‌پرسی

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح ریاضتی دولت یونان با اعتراض و تظاهرات گسترده مردم یونان روبرو شده است

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان، می‌گوید آماده است از طرح خود برای برگزاری همه‌پرسی در مورد کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به یونان، صرف نظر کند.

آقای پاپاندرئو پیشنهاد کرده است که برای رسیدن به توافق نظر در این مورد با اپوزیسیون وارد گفتگو شود. او همچنین اضافه کرده است که برگزاری همه پرسی به عقیده او به تنهایی نمی توانست کافی باشد.

۴ وزیر، از جمله ایونگلوس ونیزلو، وزیر دارایی بانفوذ یونان، با طرح آقای پاپاندرئو برای برگزاری همه پرسی در رابطه با کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان، مخالفت کرده بودند و حتی عده ای هم خواهان استعفای او بودند.

رهبران اتحادیه اروپا می گویند که یونان تنها در صورتی می‌تواند این کمک مالی را دریافت کند که شروط آن را بپذیرد.

بی‌بی‌سی پیشتر گزارش کرده بود که احتمال دارد آقای پاپاندرئو از مقام خود کناره گیری کند.

اما تلویزیون دولتی یونان مدتی بعد اعلام کرد که جورج پاپاندرئو در دیدار هیات دولت احتمال کناره گیری خود از مقام نخست وزیری را رد کرده است.

حزب "دموکراسی نوین"، حزب مخالف دولت یونان، گفته است که اگر آقای پاپاندرئو استعفا بدهد، این حزب در تشکیل یک دولت ائتلافی شرکت خواهد کرد.

مارک لوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی در آتن، می‌‌گوید صرف نظر از این که جورج پاپاندرئو استعفا بدهد یا نه، در این واقعیت که یونان در یک دوران بی‌ثباتی شدید سیاسی به سر می‌برد، تغییری داده نخواهد شد.

بر اساس طرح کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان که ماه گذشته به تصویب رسید، اروپا ۱۷۸ میلیارد دلار به دولت یونان، که زیر بار قرض سنگینی قرار دارد، وام خواهد داد، و از ۵۰ درصد از بدهی های این کشور هم چشم پوشی خواهد کرد مشروط بر این که دولت یونان برنامه ریاضتی اقتصادی را که با اعتراض شدید مردم این کشور روبرو شده، اعمال کند.

آنتونیس ساماراس، رهبر حزب دموکراسی نوین، خواهان آن شده است که به منظور تضمین طرح کمک مالی اتحادیه اروپا، یک دولت موقت در یونان تشکیل شود.

در عین حال، بانک مرکزی اروپا هم نرخ بهره را ۲۵ صدم درصد کاهش داده و به ۱.۲۵ درصد رسانده است.

خبرنگار حوزه اقتصادی بی‌بی‌سی می‌گوید که این تصمیم بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که عملکرد اقتصادی کشورهای حوزه یورو ضعیف بوده است.

کاهش نرخ بهره، اولین تصمیم بانک مرکزی اروپا از زمان آغاز ریاست ماریو درگی در این بانک است. برخی تحلیلگران معتقدند که برای حل و فصل بحران اقتصادی حوزه یورو، آقای درگی به مراتب از رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.

به دنبال انتشار خبر کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا، بازارهای مالی اروپایی با افزایش قیمت روبه‌رو شدند.

مطالب مرتبط