تصمیم نخست وزیر یونان برای 'استعفا'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با کنار رفتن جورج پاپاندرئو، راه برای تشکیل یک دولت ائتلافی باز خواهد شد

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان، به زودی پس از پایان جلسه اضطراری کابینه این کشور، راهی دیدار با رئیس جمهوری این کشور خواهد شد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در آتن، پایتخت، می‌گوید انتظار می‌رود که آقای پاپاندرئو از مقام نخست وزیری استعفا بدهد و راه را برای تشکیل یک دولت ائتلافی باز کند.

به گفته خبرنگاران انتظار می‌رود که جورج پاپاندرئو پیشنهاد کند که با کنار رفتن او یک دولت ائتلافی تشکیل شود که ریاست آن را لوکاس پاپادموس، معاون پیشین بانک مرکزی اروپا به عهده بگیرد.

تصمیم آقای پاپاندرئو به استعفا پس از آن اتخاذ شد که چهار وزیر کابینه و چند تن از نمایندگان پارلمان یونان اعلام کردند که از طرح جورج پاپاندرئو برای برگزاری همه پرسی در رابطه با برنامه اتحادیه اروپا برای کمک مالی به یونان، حمایت نمی‌کنند.

جورج پاپاندرئو روز چهارشنبه در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در شهر کن در فرانسه، برای گفتگوهای اضطراری به آنجا فراخوانده شد تا در مورد تصمیم ناگهانی‌اش در زمینه برگزاری همه پرسی توضیح دهد.

اعلام آن تصمیم در روز سه شنبه که با مخالفت سایر رهبران اروپایی روبرو شد، باعث ایجاد تلاطم در بازارهای مالی شده است.

اجلاس دو روزه کن امروز رسما آغاز به کار کرد.

گزینه یونان

رهبران فرانسه و بریتانیا پیشتر از آقای پاپاندرئو خواستند که به تعهداتش پایبند باشد و تصمیم بگیرد که آیا یونان بخشی از حوزه یورو باقی خواهد ماند یا نه.

آقای پاپاندرئو پس از این دیدار تایید کرد که این همه پرسی عملا جواب این سئوال را تعیین خواهد کرد.

وام دهندگان به یونان خواستار کاهش هزینه‌های این کشور به عنوان شرطی برای پرداخت وام هستند و این موضوع باعث خشم گسترده مردم آن کشور شده است.

بسیاری از اقتصاددان‌ها نگرانند که اگر یونان از سیستم مالی یورو خارج شود، موجب سرایت بحران بدهی به سایر کشورها شود.

وام ۸ میلیارد یورویی ماه آینده به یونان، که بخشی از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به این کشور است، هفته گذشته توسط رهبران حوزه یورو تصویب شده بود.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در هیات مدیره صندوق بین المللی پول گزارش داد که پرداخت این مبلغ تا پس از همه پرسی یونان عقب خواهد افتاد. انتظار نمی رود که رای گیری تا ماه ژانویه انجام شود.

مطالب مرتبط