'بیست کشته در ناآرامی‌های حمص سوریه'

نیروهای ارتش سوریه در شهر حمص حق نشر عکس AFP
Image caption خبرنگاران خارجی اجازه ندارند که در داخل سوریه رفت و آمد کنند و ارسال اطلاعات از درون سوریه به شدت کنترل می‌شود

مخالفان دولت در سوریه می‌گویند که نیروهای دولتی با تانک به شهر حمص حمله کرده و دست‌کم ۲۰ نفر را کشته‌اند.

به گفته آنها، نیروهای دولتی با مسلسل‌هایی که روی تانک‌هایشان نصب شده بود، به سوی مخالفان دولت سوریه آتش گشوده‌اند.

"رصدخانه حقوق بشر سوریه" (که مقرش در بریتانیاست) می‌گوید که ناحیه بابا عمرو روز پنجشنبه زیر حملات رگبار شدید آتش قرار گرفت.

گزارش‌‌‌‌‌‌‌هایی از بروز خشونت در نقاط دیگری از شهر هم رسیده است.

این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که اتحادیه عرب روز گذشته (چهارشنبه دوم نوامبر) اعلام کرد که دولت سوریه با پیشنهادات این اتحادیه برای پایان دادن به بحران سیاسی در سوریه موافقت کرده است.

بر اساس این توافق، دولت سوریه باید در مدت دو هفته نیروهایش را از خیابان‌های شهرها خارج و مذاکره با مخالفانش را آغاز کند.

دولت سوریه همچنین گفته است که به خبرنگاران، گروه های مدافع حقوق بشر و نمایندگان اتحادیه عرب اجازه خواهد داد که به نقاط مختلف کشور دسترسی داشته باشند و اوضاع را از نزدیک مشاهده کنند.

در حال حاضر خبرنگاران خارجی اجازه ندارند که در داخل سوریه رفت و آمد کنند و ارسال اطلاعات از درون سوریه به شدت کنترل می‌شود و صحت یا سقم آن را هم نمی‌توان تائید کرد.

گفته می‌شود که مخالفان دولت به دنبال برگزاری راهپیمایی در روز جمعه آینده هستند تا میزان تعهد دولت سوریه به توافقاتش با اتحادیه عرب را محک بزنند.

مطالب مرتبط