منابع مالی صندوق بین‌المللی پول افزایش می‌یابد

حق نشر عکس Reuters

نشست رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ در کن با توافق آنها برای اجرای طرحی به منظور افزایش رشد اقتصادی و ایجاد موازنه دوباره در اقتصاد جهانی پایان یافت.

بر اساس گزارش‌ها، بحران مالی حوزه یورو، بحث اصلی شرکت‌کنندگان در این نشست بود و نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانسی خبری در پایان نشست گروه ۲۰ گفت: "برای دفاع از اروپا و یورو مبارزه خواهیم کرد."

او اضافه کرد که اعضای گروه ۲۰ توافق کرده‌اند تا منابع مالی صندوق بین‌المللی پول را افزایش دهند، ولی جزئیات این موضوع در ماه فوریه آینده مورد توافق قرار می‌گیرد.

آقای سارکوزی همچنین گفت که فرانسه و آلمان مایل به تعیین مالیات برای نقل و انتقالات ارزی هستند و این دو کشور امیدوارند که این نوع مالیات در سال ۲۰۱۲ میلادی اجرایی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم نسبت به تعهداتی که برای انعطاف پذیری بیشتر در نرخ برابری ارزها داده شده بود، ابراز علاقه کرد.

او گفت: "از تصمیم چین برای افزایش انعطاف‌پذیری در نرخ یوان استقبال می‌کنیم."

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: "این (افزایش انعطاف پذیری نرخ یوان) چیزی بود که مدت هاست، ما خواهانش بودیم و چنین کاری، گامی حیاتی در افزایش رشد اقتصادی خواهد بود."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم گفت که "برای اطمینان و ثبات اقتصادی لازم بود" که صندوق بین المللی پول، منابع مالی مورد نیازش را در اختیار داشته باشد.

با این حال، آقای کامرون دوباره تاکید کرد که بریتانیا در هیچ طرحی برای ارائه کمک های مالی به کشورهای حوزه یورو مشارکت نخواهد کرد.

امیر پایور، خبرنگار ما در کن، افزایش منابع مالی صندوق بین المللی پول را گام مثبتی برای کمک به حل بحران اقتصادی حوزه یورو می داند، ولی می گوید که هنوز معلوم نیست این منابع مالی، از کجا تامین خواهند شد. چون کشورهایی مثل آمریکا و بریتانیا تاکید کرده اند که در این باره کمکی نخواهند کرد.

بر اساس بیانیه پایانی نشست رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰، این گروه:

  • متعهد می شود تا با سرعت بیشتری به سمت انعطاف پذیری در نرخ برابری ارزها حرکت کند.
  • توافق می کند تا از صندوق بین المللی پول حمایت کند و در صورت لزوم پول بیشتری در اختیار این نهاد بگذارد.
  • از دعوت ایتالیا از صندوق بین المللی پول برای نظارت بر اصلاحات اقتصادی این کشور استقبال می کند
  • از کشورهایی که منابع مالی عمومی بیشتری دارند، می خواهد تا به دنبال افزایش تقاضای داخلی باشند.
  • از طرح های کشورهای حوزه یورو برای بازگرداندن اطمینان و ثبات مالی استقبال می کند.
  • یک نیروی ضربت برای ایجاد شغل برای جوانان تشکیل می دهد.

مشکلات یونان

حق نشر عکس Reuters
Image caption افزایش منابع مالی صندوق بین‌المللی پول گام مثبتی برای کمک به حل بحران اقتصادی حوزه یورو ارزیابی می‌شود

رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ امیدوارند که با افزایش منابع مالی صندوق بین المللی پول ، این نهاد مالی بتواند از کشورهای حوزه یورو که با مشکلات اقتصادی روبه رو هستند، از جمله یونان حمایت کند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا در نشست سران گروه ۲۰ گفت که امیدوار است یونان در حوزه یورو بماند، ولی اضافه کرد که این کشور باید مسئولیت و تعهدات عضویت در این حوزه را هم بپذیرد و اجرایی کند.

جورج پاپاندرو، نخست وزیر یونان روز جمعه برای دریافت رای اعتماد در پارلمان این کشور حاضر خواهد شد.

پس از آن که آقای پاپاندرو اعلام کرد که برای تصمیم گیری در باره اقدامات مربوط به ریاضت اقتصادی در یونان همه پرسی برگزار می شود، سیاستمداران مخالف دولت و تعدادی از اعضای هیات دولت یونان، خواهان استعفای او شدند.

وزیر دارایی یونان گفته بود که این همه پرسی به کنار گذاشته شده است، ولی با اعلام رسمی خبر برگزاری آن، بازارها با کاهش قابل توجه قیمت ها در طول هفته روبه رو شدند.

در صورتی که آقای پاپاندرو نتواند رای اعتماد لازم را به دست آورد، باید انتخابات جدیدی در یونان برگزار شود که سبب خواهد شد عملی کردن بسته کمک های مالی به یونان بیشتر به عقب بیافتد.

رهبران کشورهای حوزه یورو پرداخت ۸ میلیارد یورو کمک مالی به یونان را به تازگی متوقف کردند.

اصلاحات ایتالیایی

تصمیم ایتالیا برای دعوت از صندوق بین المللی پول برای نظارت بر روند اجرای اصلاحات اقتصادی در این کشور، نوعی واکنش به فشارهای روزافزون رهبران حوزه یورو به ایتالیا برای کم کردن از میزان بدهی هایش است.

این اصلاحات اقتصادی بر مبنای بسته پیشنهادی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا اجرا خواهند شد. او این بسته پیشنهادی را هفته گذشته در نامه ای به رهبران اتحادیه اروپا ارائه کرده بود.

مطالب مرتبط