با وجود توافق با اتحادیه عرب، خشونت در سوریه ادامه دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته مخالفان دولت سوریه، حمله نظامیان به شهر حمص همچنان ادامه دارد

مقامات رسمی سوریه از تمام مردم این کشور خواسته‌اند تا با تحویل اسلحه‌هایشان مشمول عفو شوند. با این حال، آنها گفته‌اند که این پیشنهاد تنها شامل افرادی می‌شود که مرتکب جرم یا جنایتی نشده‌اند.

همزمان با توافق اتحادیه عرب با دولت سوریه برای پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور در هفته گذشته، فشارها بر دولت سوریه برای خارج کردن نیروهای نظامی از خیابان‌ها و شهرها رو به افزایش بوده است.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که روز جمعه، چهارم نوامبر، نیروهای امنیتی دست‌کم ۹ تظاهرکننده مخالف دولت را در شهرهای مختلف این کشور کشته‌اند.

اما مقامات رسمی دولت سوریه این ادعاها را رد کرده و می‌گویند که یک فرد مسلح توسط نیروهای پلیس در نزدیکی دمشق کشته شده است.

آنها گفته‌اند که در این حادثه، نیروهای پلیس مورد حمله قرار گرفته بودند و یک نفر از آنها هم به شدت زخمی شده است.

عفو در ازای تحویل اسلحه

مخالفان دولت سوریه گفته‌اند که برخلاف توافق دولت با اتحادیه عرب، نیروهای نظامی سوریه روز جمعه، چهارم نوامبر، حمله به شهر حمص را از سر گرفته‌اند.

تانک‌ها بخش‌هایی از شهر را زیر آتش گرفته‌اند و کارکنان بیمارستان اصلی شهر حمص به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در دو روز گذشته بیش از یکصد جسد به این بیمارستان تحویل شده است.

روز جمعه، چهارم نوامبر، تلویزیون دولتی سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مخالفان دولت مورد عفو قرار می‌گیرند.

در این اطلاعیه آمده است: "وزارت کشور سوریه از افرادی که سلاح در اختیار دارند، اسلحه می‌فروشند، آنها را پخش می‌کنند، می‌خرند یا برای خریدشان پول می‌دهند و هیچ قتل و جنایتی مرتکب نشده‌اند، دعوت می‌کند تا خود را تسلیم کنند و اسلحه‌هایشان را به نزدیک‌ترین پاسگاه پلیس تحویل دهند."

حمص زیر آتش

از زمان آغاز اعتراضات به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از ماه مارس (نزدیک به هفت ماه پیش)، شهر حمص به مرکز مخالفان او تبدیل شده است.

گروه‌های محلی فعال در زمینه حقوق بشر از ادامه عملیات نظامی علیه پایگاه‌های مخالفان دولت در این شهر خبر داده‌اند که در جریان آن مناطق مسکونی غیرنظامی هم مورد حمله قرار گرفته‌اند.

در دو روز گذشته بیشتر کشتارها در منطقه بابا عمرو در حمص بوده است.

گروه سوری "دیده بان حقوق بشر" هم اعلام کرده است که روز جمعه این منطقه زیر آتش شدید مسلسل‌ بوده و چندین نفر کشته شده‌اند.

همچنین گزارش شده است که نظامیان سوریه با تیراندازی به سمت معترضان در یکی از حومه‌های شهر حمص، دو غیرنظامی را کشته و چهار نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

به گزارش این گروه فعال در زمینه حقوق بشر، یک تظاهرکننده هم در شهر کناکر در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه کشته شده است.

روزنامه‌نگاران حاضر در سوریه آزادی عمل زیادی برای رفتن به مناطق مختلف این کشور ندارند و به سختی می‌توان این گزارش‌ها را به طور مستقل تایید کرد.

گزارش‌هایی از تظاهرات در شهرهای دمشق، حماة، درعا، دیرالزور و چند شهر کوچک دیگر سوریه منتشر شده است.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که دولت سوریه توافق کرده است تا در دو هفته آینده مذاکره با مخالفانش را آغاز کند.

مقامات رسمی دولت سوریه گفته‌اند که تمام زندانیان سیاسی را آزاد خواهند کرد و به روزنامه‌نگاران و گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر اجازه خواهند داد تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنند.

مطالب مرتبط