منابع دیپلماتیک: عدم حمایت اروپایی ها از درخواست فلسطینی ها

حق نشر عکس AFP
Image caption شورای امنیت درباره درخواست عضویت فلسطینی ها تصمیم گیری می کند

به گفته منابع دیپلماتیک در نیویورک، بریتانیا، فرانسه و کلمبیا به اعضای شورای امنیت گفته اند که در رای گیری درباره پذیرش درخواست عضویت فلسطینی ها در شورای امنیت شرکت نخواهند کرد.

این گزارش هنوز به طور رسمی تایید نشده است ولی چنین تصمیمی می تواند به خواسته فلسطینی ها برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد ضربه بزند چرا که آنها به کسب رای مثبت کشورهای اروپایی امیدوار بودند.

یک کمیته شورای امنیت مشغول بررسی درخواست عضویت فلسطینی هاست و قرار است گزارش خود را هفته دیگر به اعضای این شورا تقدیم کند.

به گفته منابع دیپلماتیک، بریتانیا، فرانسه و کلمبیا در یک جلسه خصوصی این کمیته به دیگر اعضا اطلاع دادند در رای گیری شرکت نخواهند کرد.

بر این اساس، آلمان هم گفته است نمی تواند از درخواست فلسطینی ها حمایت کند ولی تصمیم خود را درباره رای گیری احتمالی اعلام نکرده است.

موضع گیری منفی اروپایی ها نقشی در پذیرش عضویت فلسطینی ها ندارد چرا که آمریکا پیش تر اعلام کرده بود با عضویت کامل فلسطینی ها در سازمان ملل متحد مخالف است و آن را وتو خواهد کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ماه سپتامبر در دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک، درخواست عضویت فلسطینی ها را در این سازمان به او تقدیم کرد که این تقاضا به شورای امنیت ارجاع داده شد.

آمریکا می گوید خواهان تاسیس کشور مستقل فلسطینی است ولی عضویت کامل فلسطینی ها را در سازمان ملل متحد، پیش از هرگونه توافق صلح با اسرائیل نمی پذیرد.

فلسطینی ها امیدوار هستند با کسب حمایت اکثریت شورای امنیت بتوانند آمریکا را در موقعیت ناخوشایندی قرار دهند.

آمریکا می گوید عضویت کامل فلسطینی ها در سازمان ملل متحد و سایر مجامع بین المللی به مذاکرات صلح خاورمیانه ضربه می زند.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، این هفته عضویت فلسطینی ها را پذیرفت که با واکنش تند آمریکا و اسرائیل مواجه شد.

آمریکا در واکنش به این تصمیم اعلام کرد پرداخت منابع مالی به یونسکو را متوقف می کند.

مطالب مرتبط