دادگاه امنیتی پاکستان، متهمان جدید پرونده ترور بوتو را معرفی کرد

بى نظير بوتو حق نشر عکس AFP
Image caption بى نظير بوتو که دو دوره نخست وزير پاكستان بود، در دسامبر ۲۰۰۷ در هنگام ترك يك تجمع انتخاباتى در راولپندى كشته شد

دادگاه ضد تروریسم پاکستان، دو افسر ارشد پلیس این کشور و پنج پیکارجوی طالبان را به دست داشتن در ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین پاکستان متهم کرده است.

بى نظیر بوتو در دسامبر ۲۰۰۷ در هنگام ترک یک تجمع انتخاباتى در راولپندى کشته شد.

خانم بوتو دو بار طی سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ نخست وزیر پاکستان شد و نخستین زن در این کشور بود که به چنین مقامی دست یافت.

او در ۱۸ اکتبر ۲۰۰۷ پس از چند سال دوری از کشور به پاکستان برگشت و هنگام ورودش انفجاری در محلی که از او استقبال شد رخ داد که در جریان آن تعدادی کشته شدند.

هفت نفری که توسط دادگاه ضد تروریسم پاکستان متهم شده اند، اتهامات وارده را رد کرده اند.

سعد عزیز، یکی از افسرانی که متهم شده، در آن زمان رئیس پلیس راولپندی بود.

او متهم شده که نتوانسته از جان نخست وزیر سابق که در حال فعالیت های انتخاباتی بود، مراقبت کند.

سعد عزیز و دیگر پلیس متهم شده، سال پیش بازداشت شدند.

پلیس می گوید که سه مظنون دیگر این پرونده از جمله رئیس طالبان پاکستان کشته شده اند و دو نفر دیگر هنوز متواری هستند.

خبرگزاری رویترز می گوید محمد اظهر، دادستان پرونده گفته است که دو پلیس متهم شده، به تغییر برنامه تامین امنیت بی نظیر بوتو متهم شده اند.

دادگاه ضد تروریسم پاکستان همچنین پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان را متهم کرده که امنیت لازم براى خانم بوتو را تامین نکرده بود.

پیشتر، دادستان پرونده گفته بودند که آقاى مشرف، از طرح طالبان براى ترور خانم بوتو خبر داشته اما اطلاعات خود را در اختیار مقامات ذى صلاح قرار نداده بود.

آقای مشرف چنین اتهام هایی را رد کرده است.

این دادگاه حکم جلب آقای مشرف را صادر کرده است اما پرویز مشرف در لندن زندگی می کند و پاکستان و بریتانیا هنوز در زمینه استرداد مجرمین، عهدنامه ای امضا نکرده اند.

این دادگاه، در ماه اوت اموال و دارایی های آقای مشرف را توقیف کرد.

پنج عضو طالبان هم که در این پرونده متهم شده اند، از چهار سال پیش در بازداشت به سر می برند.

آنها متهم هستند که یک بمبگذار انتحاری را از مناطق قبیله ای پاکستان به راولپندی بردند تا حمله علیه بی نظیر بوتو را انجام دهد.

پس از ترور بی نظیر بوتو، حزب مردم پاکستان در انتخابات سراسری به پیروزی رسید و آصف علی زرداری، شوهر او پس از آن که پرویز مشرف مجبور به کناره گیری شد، به ریاست جمهوری رسید.

خانم بوتو در زمان اوج محبوبیت خود، یعنی بعد از نخستین پیروزی انتخاباتی اش، یکی از شناخته شده ترین رهبران زن در جهان به حساب می آمد.

مطالب مرتبط