ارتش سوریه 'نوزده نفر' را در تظاهرات عید قربان کشت

حق نشر عکس AFP
Image caption بیش از هفت ماه است که مخالفان دولت در سوریه دست به تظاهرات می‌زنند

مخالفان دولت سوریه گفته‌اند که در آخرین خشونت‌های این کشور در روز یکشنبه، روز قربان، دست کم ۱۹ غیرنظامی کشته شده‌اند.

به این ترتیب چهار روز پس از آن که دولت سوریه اعلام کرد که شرایط و پیشنهادات اتحادیه عرب را برای برقراری صلح و پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور می‌پذیرد، برخورد نیروهای امنیتی با مخالفان دولت به ویژه در شهر حمص، همچنان ادامه دارد.

در عین حال اعلام شده است که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب برای بحث درباره ادامه خشونت‌ها در سوریه تشکیل جلسه می‌دهند.

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای که روز یکشنبه، ۶ نوامبر، منتشر شد، اعلام کرد که دولت سوریه مواردی را که بر سر آنها با این اتحادیه به توافق رسیده بود، اجرایی نکرده است.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که دولت سوریه توافق کرده است تا در دو هفته آینده مذاکره با مخالفانش را آغاز کند.

مقامات رسمی دولت سوریه در توافق خود با اتحادیه عرب پذیرفته بودند که تمام زندانیان سیاسی را آزاد کنند و به روزنامه‌نگاران و گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر اجازه دهند تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنند.

دولت سوریه همچنین پذیرفته بود که نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی این کشور خارج کند.

با این حال، گزارش شده است که نیروهای نظامی همچنان در مناطق مرکزی شهر حمص حضور داشته و به تظاهرات مخالفان دولت حمله کرده‌اند.

این تظاهرات بعد از برگزاری نماز عید قربان برگزار شده بود.

مخالفان دولت گفته‌اند که بامداد روز یکشنبه، ۶ نوامبر، نیروهای نظامی در چندین منطقه در حومه شهر دمشق، پایتخت سوریه، مستقر شدند تا مانع شکل‌گیری تجمع برای راهپیمایی مخالفان پس از برگزاری نماز عید قربان شوند.

روزنامه‌نگاران حاضر در سوریه آزادی عمل زیادی برای رفتن به مناطق مختلف این کشور ندارند و به سختی می‌توان این گزارش‌ها را به طور مستقل تایید کرد.

پیش از این، نبیل العربی، رئیس اتحادیه عرب، هشدار داده بود که شکست طرح صلح در سوریه، نتایج فاجعه‌آمیزی برای منطقه به همراه دارد.

او از دولت سوریه خواسته بود تا به تعهداتش عمل کند.

خبرنگار حوزه خاورمیانه بی‌بی‌سی می‌گوید که احتمال زیادی وجود دارد که اتحادیه عرب تشکیل جلسه دهد و سوریه را از این اتحادیه اخراج کند.

مطالب مرتبط