سوریه دولت آمریکا را به دخالت در خشونت‌های این کشور متهم کرد

بشار اسد حق نشر عکس Reuters
Image caption بشار اسد امروز پس از شرکت در نماز عید قربان در استان رقه در شمال سوریه در جمع هوادارانش حضور یافت

سوریه، دولت آمریکا را به دخالت مستقیم در خشونت‌های اخیر این کشور متهم کرده است.

وزارت خارجه سوریه در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل گفت از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شگفت زده شده که گفته بود سوری ها، سلاح های خود را به مقامات تحویل ندهند.

این اظهارنظر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از آن صورت گرفت که دولت سوریه روز جمعه متعهد شد که شهروندانی را که سلاح خود را ظرف یک هفته تحویل دهند، عفو کند.

وزارت خارجه سوریه همچنین در نامه ای به اتحادیه عرب، خواهان حمایت این اتحادیه در برابر آنچه دخالت آمریکا در "رویدادهای خونین" این کشور خوانده، شده است.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه که این نامه را امضاء کرده، خواهان محکومیت آمریکا از سوی این اتحادیه شده است.

درخواست مخالفان از سازمان ملل

شورای ملی سوریه از تشکل های اصلی مخالف دولت بشار اسد می گوید شهر حمص، منطقه فاجعه زده است و خواهان دخالت سازمان ملل متحد برای کمک به ساکنان این شهر شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شورای ملی سوریه خواهان "حفاظت بین المللی از غیرنظامیان" شهر حمص در برابر نیروهای دولتی شده است

بیانیه این شورا خاطرنشان می کند که نیروهای دولت سوریه برای روزهای متوالی، مناطق مسکونی را گلوله باران کرده اند و ذخیره مایحتاج غذایی و دارویی در این شهر کاهش یافته است.

گزارش ها از شهر حمص، که طی چند ماه اخیر شاهد تظاهرات گسترده ضد دولتی بوده، حاکی از آن است که نیروهای امنیتی سوریه وارد منطقه بابا عمرو شده اند که پیشتر شاهد درگیری شدید میان نیروهای دولتی و سربازانی بوده که ترک خدمت کرده اند.

شورای ملی سوریه خواهان "حفاظت بین المللی از غیرنظامیان" شهر حمص در برابر نیروهای دولتی شده است.

این شورا در بیانیه خود، شهر حمص را "منطقه فاجعه زده انسانی" اعلام کرده و خواهان آن شده که سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب، "کشتار" مردم توسط حکومت سوریه را متوقف کنند.

شورای ملی سوریه همچنین خواهان آن شده که جامعه جهانی ناظرانی از کشورهای عربی و بین المللی برای مشاهده وضعیت شهر حمص، فورا به این شهراعزام کنند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در جریان درگیری نیروهای دولتی سوریه و مخالفان تا کنون بیش از سه هزار نفر کشته شده اند.

دولت سوریه ناآرامی های این کشور را به "گروه های مسلح تروریستی" نسبت داده و می گوید بیش از هزار نفر از سربازان و نیروهای امنیتی این کشور تا کنون کشته شده اند.

دولت سوریه هفته پیش با اتحادیه عرب برای پایان دادن به خشونت های این کشور به توافق رسید اما فعالان سوری می گویند خشونت ها در این کشور ادامه دارد و دولت سوریه به مفاد این توافق نامه عمل نکرده است.

طی دو روز گذشته بیش از ۲۰ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

مخالفان که خواهان کناره گیری بشار اسد هستند می گویند نیروهای امنیتی تا کنون دهها هزار نفر را هم بازداشت کرده اند.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب دو روز پیش هشدار داده بود که شکست طرح این اتحادیه برای حل بحران سوریه، فاجعه ای برای منطقه به بار خواهد آورد.

دولت سوریه برای فرو نشاندن ناآرامی ها، امتیازاتی به معترضان داده اما این امتیازات تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

مطالب مرتبط