دالایی لاما چین را به 'نسل کشی فرهنگی' متهم کرد

دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت حق نشر عکس AFP
Image caption دالایی لاما می‌گوید شرایط ناامید کننده و سرکوب چین منجر به شکل گیری موج اخیر خودسوزی‌ها شده است

دالایی لاما، رهبر روحانی در تبعید تبت، چین را متهم به نسل کشی فرهنگی در قبال مردم مناطق تبت نشین کرده است.

دالایی لاما که در توکیو، پایتخت ژاپن سخن می گفت افزود شرایط ناامید کننده و سرکوب تبتی ها توسط حکومت چین منجر به موج اخیر خودسوزی‌ها در استان سیچوان شده است.

تا کنون حداقل هشت راهب و یک راهبه بودایی خود را در اعتراض به سیاست های چین در مورد تبت به آتش کشیده اند.

دالایی لاما به خبرنگاران گفت تبلیغات چین کمونیست، تصویر بسیار خوش بینانه ای ایجاد می کند، اما در واقع بسیاری از چینی هایی که از سرزمین اصلی چین برای بازدید به تبت می روند، این برداشت را دارند که اوضاع بد است.

در مقابل، چین می گوید دالایی لاما را باید در این خودسوزی ها مقصر دانست زیرا رهبر روحانی در تبعید تبت، دیگران را به دست زدن به این اعتراض ها تحریک می کند.

این در حالی است که دالایی لاما در جریان مصاحبه خود تاکید کرد که به اصل عدم خشونت برای احقاق حقوق تبتی ها متعهد است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اخیرا از دالایی لاما به خاطر محکوم نکردن اقدام به آتش سوزی ها انتقاد کرده بود.

استان سیچوان که بخش قابل توجهی از ساکنان آن را تبتی ها تشکیل می دهند، اخیرا شاهد بروز تنش‌ میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر می گویند دهها نفر تا کنون در اعتراض به ادامه حاکمیت چین و سیاست های دولت چین در تبت بازداشت و شکنجه شده اند.

چین، تبت را همواره بخشی از خاک این کشور دانسته است. پیش از قرن بیستم، تبت برای مدتی طولانی خودمختاری داشت.

بسیاری از تبتی‌ها، نسبت به دالایی لاما وفادار هستند اما دولت چین تلاش می کند تا اعتبار او را در میان مردم تبت خدشه دار کند.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه فشار دولت چین بر دولت محلی قیام کردند که اعتراضات آنها تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین، ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

چندی پیش دالایی لاما از سمت رهبری دولت در تبعید کناره گیری کرد و گفت که تنها موقعیت خود را به عنوان رهبر روحانی تبت حفظ می کند.

مطالب مرتبط