طرفداران آی وی وی برای پرداخت مالیات به او کمک کردند

آی وی وی حق نشر عکس AFP
Image caption آی وی وی می گوید قصد دارد این مبالغ را در آینده به طرفدارانش باز گرداند

آی وی وی، هنرمند منتقد چینی می گوید هزاران نفر از طرفدارانش با ارسال مبالغی پول، به او برای پرداخت قبض سنگین مالیاتیش کمک کرده اند.

مقام های دولت چین می گویند بدهی های مالیاتی آی وی وی به حدود دو و نیم میلیون دلار رسیده است.

امروز دوشنبه، آی وی وی اعلام کرد که طرفدارانش برای او بیش از ۵ میلیون یوان (معادل ۷۹۰ هزار دلار) کمک مالی ارسال کرده اند.

ظاهرا بخشی از این کمک ها از طریق پرداخت های بانکی و اینترنتی برای آی وی وی ارسال شده و حتی به گفته این هنرمند مشهور چینی، بعضی از طرفداران مبالغی پول نقد را درون موشک های کاغذی گذاشته اند و به داخل حیاط خانه او انداخته اند.

این هنرمند چینی که به دلیل انتقادهای تندش از سیاست های حکومت چین طی سال های اخیر بسیار خبرساز بوده است می گوید قصد دارد این مبالغ را در آینده به طرفدارانش باز گرداند.

آی وی وی که از منتقدان دولت چین در حوزه حقوق بشر محسوب می شود، از اوایل ماه آوریل امسال و همزمان با بازداشت تعدادی از فعالان سیاسی و منتقدان حزب حاکم کمونیست چین بازداشت شده بود.

او پس از گذراندن حدود ۸۰ روز در بازداشت، در ماه ژوئن با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

ارسال کمک های مالی به آی وی وی از زمانی آغاز شد که او اعلام کرد قبض مالیاتی سنگینی را از سوی دولت دریافت کرده است.

لوئی یان پینگ، یکی از هنرمندانی که داوطلبانه در استودیوی آی وی وی کار می کند در شبکه توئیتر نوشته است که در این مدت حدود ۲۰ هزار نفر برای این هنرمند پول فرستاده اند.

آی وی وی که از مردم برای پرداخت قبض مالیاتیش درخواست کمک کرده بود به بی بی سی گفته است: "این کمک ها فقط از جنبه مالی حائز اهمیت نیستند. بلکه به نوعی بیانگر احساسات مردم درباره اتفاقاتی است که افتاده. فقط می توانم بگویم که بسیار سپاسگزارم و تحت تاثیر کمک های مردم قرار گرفته ام".

'آدم بد'

قبض مالیاتی دو و نیم میلیون دلاری آی وی وی مربوط به پرداخت های معوقه و جریمه های شرکتی است که او در آن نقش طراحی آثار هنری را برعهده دارد.

اگرچه آقای آی می گوید در این شرکت تنها یک طراح است، اما دولت چین اصرار دارد که او "کنترل کننده اصلی" امور این شرکت است.

آی وی وی چندی پیش در حالی که قصد داشت از چین خارج شود در فرودگاه پکن دستگیر شد و در حدود ۳ ماه را در زندان سپری کرد.

او ماه ژوئن گذشته بدون آنکه تفهیم اتهام شده باشد از زندان آزاد شد، اما سپس دولت را به فرار مالیاتی متهم کردند.

آی وی وی می گوید قبض مالیاتی اخیر تنها بهانه ای است در دست دولت تا او را به دلیل انتقادات سیاسی اش تنبیه کنند و ساکت نگه دارند.

او می گوید در ۸۱ روزی که در محلی مخفی نگهداری می شده، ماموران حکومتی او را به تضعیف و براندازی حکومت محکوم کردند.

اما آی وی وی می گوید در زندان به او گفته شده که قصد دارند او را به تخلفات مالیاتی محکوم کنند تا "مردم فکر کنند که او آدم بدی است".

به آی وی وی تا پایان این هفته فرصت داده شده است تا مالیات های معوقه خود را پرداخت کند. البته او می گوید هنوز دقیقا تصمیم نگرفته که چه اقدامی در این مورد انجام دهد.

در مقاله ای که در روزنامه گلوبال تایمز منتشر شده آمده است که حتی اگر آی وی وی تصمیم بگیرد که مالیاتش را از طریق کمک های مردمی پرداخت کند، ممکن است این موضوع مشکلات بیشتری برای او ایجاد کند.

در بخشی از این مقاله نوشته شده: "برخی از کارشناسان معتقدند که این شیوه پرداخت مالیات، نمونه ای از شیوه های غیرقانونی پول جمع کردن است".

مطالب مرتبط