نیکولا سارکوزی: بنیامین نتانیاهو، یک دروغگو است

نیکولا سارکوزی و باراک اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption روسای جمهور فرانسه و آمریکا از این مساله که میکروفون جلوی آنها باز بود خبر نداشتند و خبرنگاران حاضر در محل، جملات رد و بدل شده میان آنها در باره بنیامین نتانیاهو را شنیدند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را "دروغگو" خوانده است.

رئیس جمهور فرانسه این اظهارنظر را در جریان اجلاس گروه بیست در شهر کن و در حین گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ابراز داشته است.

روسای جمهور فرانسه و آمریکا هنگام این گفتگو خبر نداشتند که میکروفون جلوی آنها باز بود و خبرنگاران حاضر در محل، جملات رد و بدل شده میان آقای سارکوزی و آقای اوباما را شنیدند.

آقای سارکوزی به زبان فرانسه گفت: "دیگر تحمل دیدنش را ندارم، او یک دروغگوست."

آقای اوباما هم در پاسخ گفته "تو ممکنه از دستش خسته شده باشی، اما من هر روز با او سروکار دارم."

این اظهارات برای اولین بار در سایت فرانسوی "اره‌سور ایماژ" منتشر شد و سایر رسانه ها آن را تائید کرده اند.

کریسچن فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید این اظهارات که هفته پیش در حین مکالمه خصوصی رهبران دو کشور بیان شد، توسط چند خبرنگار حاضر شنیده شد اما در ابتدا گزارشی از آن انتشار نیافت.

خبرنگار بی بی سی می گوید برای چند روز، رسانه های فرانسوی برای آنکه موجب شرمساری رئیس جمهوری خود نشوند در این مورد سکوت پیشه کردند.

خبرنگار روزنامه لوموند، به این مکالمه بدون بیان نقل قول ها اشاره کرده اما روزنامه های اسرائیلی جزئیات کامل گفتگو را منتشر کرده اند.

گفته شده این گفتگو زمانی صورت گرفت که روسای جمهور فرانسه و آمریکا درباره عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی در یونسکو صحبت می کردند.

فرانسه به عضویت فلسطینی ها در این نهاد وابسته به سازمان ملل رای مثبت داده بود، در حالی که آمریکا با این عضویت به شدت مخالف بود.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که رئیس جمهور آمریکا به دلیل این که فرانسه رای مثبت به عضویت فلسطینیان را به آگاهی آمریکا نرسانده بود گله کرده است.

مطالب مرتبط