اکبر تورسان برنده جایزه منوچهر فرهنگی شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اکبر تورسان بعد از ۱۵ سال اقامت در خارج از تاجیکستان به وطن برگشت و ریاست پژوهشگاه زبان، ادبیات، خاورشناسی و آثار خطی وابسته به فرهنگستان علوم را بر عهده گرفت

اکبر تورسان، محقق و پژوهشگر تاجیک برنده جایزه بنیاد "منوچهر فرهنگی" مستقر در اسپانیا شد.

این سازمان فرهنگی ایرانی‌تباران خارج از کشور اثر "احیای عجم" آقای تورسان را دستاورد مهم علمی دانسته است.

اکبر تورسان که در گذشته مدّتی در آمریکا به سر برده و فعلاً رئیس پژوهشگاه زبان، ادبیات، خاورشناسی و آثار خطّی وابسته به فرهنگستان علوم تاجیکستان می‌باشد، در صحبت با بی بی سی برای قدردانی اثرش از سوی این بنیاد اظهار سپاس کرد.

کتاب "احیای عجم" که در سال ۱۹۸۴ منتشر شده بود، به روابط سیاسی شرق و غرب، جایگاه فلسفه در جامعه و مسائل گوناگون اختصاص یافته است.

برخی از صاحب‌نظران معتقدند که اکبر تورسان با این اثر خود، در علم خاورشناسی مفهوم جدید "احیای عجم" را وارد کرد که باعث ملاحظه‌های زیادی در این موضوع در میان خاورشناسان شده است.

این برای بار دوم است که آثار محققین تاجیک جایزه بنیاد "منوچهر فرهنگی" را کسب می‌کنند. سال قبل گروهی از پژوهشگران دانشگاه دولتی شهر خجند برای تهیه اثر "دانشنامه سامانی" برنده این جایزه شدند.

جایزه بنیاد "منوچهر فرهنگی"، یک جایزه پولی پنج هزار دلاری است.

بنیاد "منوچهر فرهنگی" که یک سازمان بین‌المللی است و دفتر مرکزی آن در اسپانیا واقع است که مربوط به "منوچهر فرهنگی"، تاجر بشردوست ایرانی‌تبار است.

"منوچهر فرهنگی" که همچنین بنیانگذار تنها مکتب بین‌المللی انگلیسی زبان برای جوانان تا ۱۸ ساله در مادرید بود در سال ۲۰۰۸ به ضرب چاقو در اسپانیا به قتل رسید. وی وصیت کرده بود که دارایهایش عمدتا برای رشد عرصه آموزش و پرورش مصرف شود.

به این دلیل، همه‌ساله با استفاده از صندوق این فرد فرهنگ‌ دوست که برخیها او را "نوبل" ایرانی عنوان کرده‌اند، از دانشمندان کشورهای مختلف، به خصوص از کشورهای فارسی‌زبان برای دستاوردهای علمیشان قدردانی می‌شوند.