روسیه: از وضع تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نمی کنیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با وجود آنکه آمریکا، فرانسه و بریتانیا اعلام کرده اند در پی انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران، قصد دارند تحریم های بیشتری را علیه این کشور وضع کنند، روسیه می گوید به هیچ عنوان از وضع این تحریم ها حمایت نخواهد کرد.

در گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی که دیروز (۸ نوامبر، ۱۷ آبان) منتشر شد، اعلام شده است که احتمال دارد ایران در پی ساخت تسلیحات اتمی باشد.

گنادی گاتیلو، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که وضع تحریم های بیشتر علیه ایران، می تواند به معنای راهی برای تغییر رژیم در این کشور تعبیر شود.

آقای گاتیلو افزود: "چنین شیوه ای برای ما قابل قبول نیست، و روسیه قصد پیگیری چنین طرحی را ندارد".

در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که دیروز به نمایندگان کشورهای عضو ارائه شد، آمده است که آژانس به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد ایران آزمایش هایی انجام داده که با ساخت یک وسیله انفجار هسته ای مرتبط است.

مقام های ایرانی همواره تاکید کرده اند که فعالیت های هسته ای این کشور فقط کاربردهای غیرنظامی دارد.

پیش از این فرانسه و آمریکا اعلام کرده بودند که با توجه به نکاتی که در گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده است، هر دو کشور وضع تحریم های بیشتر علیه ایران را در دستور کار قرار خواهند داد.

بریتانیا در پی تحریم بخش های مالی و انرژی ایران

در همین حال ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در پارلمان این کشور اعلام کرد که کشورش قصد دارد برای مهار برنامه هسته ای ایران، تحریم های جدیدی را در مورد بخش های مالی و نفت و گاز این کشور به تصویب برسانند. به گفته او، برنامه هسته ای ایران با توجه به گزارش جدید آژانس اکنون ابعاد نظامی پیدا کرده است،

آقای هیگ در سخنان امروز خود گفت: "ایران در حال افزایش تولید اورانیوم غنی شده در سطوحی است که کاربرد غیر‌نظامی ندارد. اما در عوض این حجم از اورانیوم به راحتی و با سرعت قابل تبدیل به مواد مورد استفاده در تسلیحات نظامی است".

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین به طرح ادعایی در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا توسط ایران اشاره کرد و گفت "افشای این توطئه" نشانگر نیات آشکار ایران برای حمایت از تروریسم در خارج از مزرهای این کشور است.

البته آقای هیگ در سخنان امروز خود تاکید کرده است که کشورش همچنان در پی یافتن راه حلی از طریق مذاکره است، اما این امر را تنها در صورت تمایل ایران برای مذاکره در مورد پرونده هسته ای این کشور بدون تعیین پیش شرط، عملی دانست.

امروز محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت: "این مردم اگر بخواهند بمب بسازند، از شما نمی‌ترسند و شما را آدم حساب نمی کنند، این مردم نیاز به بمب ندارند و با فرهنگ و منطق و اخلاق و عدالتخواهی، دمار از روزگار شما در می آورند".

فرانسه خواهان افزایش فشارهای دیپلماتیک بر ایران شد

علاوه بر وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز همتای فرانسوی او، آلن ژوپه نیز در بیانیه ای نسبت به گزارش جدید آژانس در مورد ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امورخارجه فرانسه در مورد گزارش جدید آژانس درباره ایران ابراز نگرانی کرد

آقای ژوپه در این بیانه عنوان کرده که ایران هیچگاه برای شفاف سازی و از بین بردن تردیدهای آژانس درباره نقاط حساس پرونده هسته ای خود، با مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری به سزایی نکرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در بخش دیگری از این بیانیه در مورد نیات ایران از گسترش برنامه هسته ای این کشور ابراز نگرانی کرده و نوشته است: "بخش هایی از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که ناظر بر فعالیت ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران است، در کنار افزایش حجم اورانیوم غنی شده در ایران و ادامه آزمایش ها روی موشک های بالستیک در این کشور، تصویری را ترسیم می کند که در مورد نیات ایران تردیدی باقی نمی گذارد".

آلن ژوپه در ادامه از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که در اجلاس هفته آینده، طی قطعنامه ای از ایران بخواهند برای روشن ساختن ابهامات در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی خود اقدام کند و به بازرسان آژانس اجازه دهد بدون محدودیت و ایجاد مانع از تاسیسات مورد نظر در ایران بازرسی کنند.

در انتهای این بیانیه آمده است: "فرانسه معتقد است که در بحث افزایش فشارهای دیپلماتیک علیه ایران، باید وارد مرحله بعدی شویم. چنانچه ایران به خواست های جامعه جهانی پاسخ مثبت ندهد، و از همکاری جدی خودداری کند، ما آماده ایم که از طریق همکاری با جامعه جهانی تحریم های تازه ای را علیه این کشور وضع کنیم".

مطالب مرتبط