واکنشها به محکومیت دو خلبان خارجی در تاجیکستان

ولاديمير سداونیچیی و الکسی رودنکو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جانب روسیه حکم دادگاه در قبال خلبانها را "خیلی سخت و سیاسی" خوانده است

رئیس جمهوری روسیه گفته است پس از دریافت پاسخ رسمی مقامات تاجیکستان، این کشور در مورد قضیه خلبان روس که در تاجیکستان محکوم به زندان شده واکنش خواهد کرد.

دمیتری مدودف که بعد از ظهر روز چهاشنبه (۹ نوامبر) صحبت می کرد گفت به نهادهای مربوطه روسیه دستور داده است تا قضیه دادگاهی ولادیمیر سداونچی، خلبان زندانی روس در تاجیکستان را همه جانبه بررسی کنند.

در همین حال یک سازمان جمعیتی روسیه خواستار جاری کردن مقررات ویزا با تاجیکستان و کاهش مدت حضور اتباع تاجیک در روسیه شده است.

ریاست شورای سازمان جمعیتی روسیه موسوم به “رادینا-کانگرس روسّکیخ آبشین” (وطن-کنگره جمعیت روسها) در ارتباط به قضیه دادگاهی ولادیمیر سداونیچیی، تبعه روس در تاجیکستان با چنین درخواست به حزب حاکم “یدینایه روسیه” (روسیه واحد) مراجعه کرده است.

همچنین، طبق اطلاع خبرگزاریهای روسیه، سازمانهای غیردولتی روسیه از دولت این کشور خواسته‌اند، تا در پاسخ به “اقدام غیردوستانه تاجیکستان" در قبال این کشور تحریم اقتصادی را راه‌اندازی کند. از جمله، پیشنهاد شده است، حرکت قطار مسیر مسکو-دوشنبه متوقف شده و برای کاهش تعداد مهاجران کاری تاجیک در حدود روسیه تدابیر لازم اتخاذ شود.

از سوی دیگر، اتاق جمعیتی فدراسیون روسیه کمیته ویژه پشتیبانی از ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس را، که در تاجیکستان به مدت طولانی روانه زندان شده است، تأسیس کرده است.

در همین حال، رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه گفته است که با همتای تاجیک خود موضوع خلبان روس را مطرح خواهد کرد.

ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس و الکسی رودنکو، خلبان دیگر از استونی روز سه‌شنبه‌۸ نوامبر از سوی دادگاه شهر قُرغان‌تپه تاجیکستان به اتهام عبور غیرقانونی از مرز، قاچاق و رعایت نکردن موازن بین‌المللی هوانوردی به مدت ۸.۵ سال روانه زندان شدند.

ولنتینا متویینکا، رئیس مجلس علیای روسیه به خبرگزاریهای این کشور گفته است که قصد دارد امروز در حاشیه‌مجمع بین پارلمان کشورهای عضو اتحاد دولتهای مستقل مشترک‌المنافع در شهر سانکت-پترزبورگ با محمدسید عبیدالله‌اف، رئیس مجلس ملی تاجیکستان دیدار و قضیه خلبان روس را مطرح کند.

اما شوکت سعیداف، سخنگویی شهرداری دوشنبه گفت که روی سه‌شنبه‌۸ نوامبر، آقای عبیدالله‌اف در رأس یک هیئت پارلمانی تاجیکستان به شهر سانکت-پیترسبورگ رفته و "امکان دارد در حاشیه‌این نشست وی با همتای روس خود دیدار کند."

خانم متویینکا گفته است: “ما حق مداخله به حکم دادگاه را نداریم، تنها می‌خواهیم این وضع را تحلیل کرده و در چهارچوب امکانات پارلمانی قانونی بودن تصمیم اتخاذ شده دادگاه را ارزیابی کنیم.”

او حکم دادگاه شهر قرغان‌تپه را در قبال خلبانها مجازات سخت و دارای انگیزه سیاسی خوانده است.

سرگی لاورف، وزیر خارجه روسیه، به خبرگزاری “اینترفکس” این کشور گفته است، در ظرف دو روز اخیر تلاش کرده است، از طریق تلفن با همراخان ظریفی، همتای تاجیک خود تماس گیرد.

ضمناً، وزارت خارجه روسیه ضمن یک اظهارات حکم دادگاه شهر قرغان‌تپه را در قبال ولادیمیر سداونیچیی، تبعه روس، “خیلی سخت" خوانده و نوشته است که این حکم "انگیزه سیاسی” داشته است. در این اظهارات در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه می‌خوانیم که این حکم "به روابط شریکانه و استراتژیک میان این دو کشور مساعدت نخواهد کرد.”

در اظهارات آمده است: “دلایل معتمَد برای ثابت ساختن جرم مظنونین پیشنهاد نشده و اتهامات وارده ساخته و بی‌اساس بودند. جانب تاجیکستان به طور آشکار موازن بین‌المللی را نقض می‌کند.”

تا حال وزارت خارجه تاجیکستان و نهادهای دیگر ذیربط این کشور رسماً در مورد واکنشهای وزارت خارجه روسیه و مقامات ساختارهای دولت این کشور در باره قضیه ولادیمیر سداونیچیی، خلبان هواپیمای ان-۷۲ و الکسی رودنکو، خلبان دیگر و شهروند استونی ابراز نظر نکرده‌اند.