تاکید آمریکا بر افزایش فشار به ایران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا یک روز پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره جوانب نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران گفت، دولت باراک اوباما در پی رایزنی با دیگر کشورها برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است.

گزارش جدید آژانس که سه شنبه به نمایندگان کشورهای عضو ارائه شد، با استناد به مدارک این سازمان می گوید که ایران آزمایش هایی انجام داده که با ساخت یک وسیله انفجار هسته ای مرتبط است.

آقای تونر روز چهارشنبه گفت: "این ها اظهارات بسیار جدی است، اتهام ها جدی است، برعهده ایران است که بالاخره به صورت شفاف و قابل اعتمادی با آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد گفت و گو شود و به این نگرانی ها پاسخ دهد."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از این گزارش، گفته است که کشورش در پی تولید بمب اتمی نیست.

آقای تونر که در جلسه مطبوعاتی روزانه وزارت امور خارجه آمریکا صحبت می کرد، با اشاره به تلاش آمریکا برای افزایش تحریم های ایران، از اظهار نظر بیشتر در این باره خودداری کرد و افزود اعمال تحریم های یکجانبه می تواند یکی از گزینه ها باشد.

بریتانیا و فرانسه نیز با انتشار بیانیه مشترکی در چهارشنبه تاکید کردند در صورتی که ایران همچنان از همکاری کامل با آژانس خودداری کند، خواهان اعمال تحریم های شدیدتری علیه این کشور هستند.

آلمان تاکید کرده است که تنها راه مقابله با برنامه اتمی ایران اعمال تحریم های بیشتر است.

به گفته گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان: "راه درست اعمال تحریم های جدی با حداکثر حمایت بین المللی است. ما مخالف هرگونه بحث درباره گزینه های نظامی هستیم."

این در حالی است که روسیه می گوید از وضع تحریم های جدید حمایت نخواهد کرد.

گنادی گاتیلو، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که وضع تحریم های بیشتر علیه ایران، می تواند به معنای راهی برای تغییر رژیم در این کشور تعبیر شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امورخارجه فرانسه در مورد گزارش جدید آژانس درباره ایران ابراز نگرانی کرد

آقای گاتیلو افزود: "چنین شیوه ای برای ما قابل قبول نیست، و روسیه قصد پیگیری چنین طرحی را ندارد".

به رغم اختلاف نظر روسیه با اعضای غربی گروه ۱+۵ که طرف مذاکره با ایران درباره برنامه اتمی آن است، آمریکا می گوید همه این کشورها موضع مشترکی دارند.

آقای تونر گفت: "ما همگی در رابطه با نگرانی از برنامه اتمی ایران ذهنیت و هدف مشترکی داریم. هدف مشترک ما پاسخگویی ایران به نگرانی های جامعه بین المللی است."

شماری از اعضای ارشد کنگره آمریکا روز سه شنبه خواهان تحریم بانک مرکزی ایران و صنایع نفت و گاز این کشور شدند.

بریتانیا در پی تحریم بخش های مالی و انرژی ایران

در همین حال ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در پارلمان این کشور اعلام کرد که کشورش قصد دارد برای مهار برنامه هسته ای ایران، تحریم های جدیدی را در مورد بخش های مالی و نفت و گاز این کشور به تصویب برسانند. به گفته او، برنامه هسته ای ایران با توجه به گزارش جدید آژانس اکنون ابعاد نظامی پیدا کرده است،

آقای هیگ در سخنان امروز خود گفت: "ایران در حال افزایش تولید اورانیوم غنی شده در سطوحی است که کاربرد غیر‌نظامی ندارد. اما در عوض این حجم از اورانیوم به راحتی و با سرعت قابل تبدیل به مواد مورد استفاده در تسلیحات نظامی است".

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین به طرح ادعایی در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا توسط ایران اشاره کرد و گفت "افشای این توطئه" نشانگر نیات آشکار ایران برای حمایت از تروریسم در خارج از مزرهای این کشور است.

البته آقای هیگ در سخنان امروز خود تاکید کرده است که کشورش همچنان در پی یافتن راه حلی از طریق مذاکره است، اما این امر را تنها در صورت تمایل ایران برای مذاکره در مورد پرونده هسته ای این کشور بدون تعیین پیش شرط، عملی دانست.

امروز محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت: "این مردم اگر بخواهند بمب بسازند، از شما نمی‌ترسند و شما را آدم حساب نمی کنند، این مردم نیاز به بمب ندارند و با فرهنگ و منطق و اخلاق و عدالتخواهی، دمار از روزگار شما در می آورند".

فرانسه خواهان افزایش فشارهای دیپلماتیک بر ایران شد

علاوه بر وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز همتای فرانسوی او، آلن ژوپه نیز در بیانیه ای نسبت به گزارش جدید آژانس در مورد ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

آقای ژوپه در این بیانه عنوان کرده که ایران هیچگاه برای شفاف سازی و از بین بردن تردیدهای آژانس درباره نقاط حساس پرونده هسته ای خود، با مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری به سزایی نکرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در بخش دیگری از این بیانیه در مورد نیات ایران از گسترش برنامه هسته ای این کشور ابراز نگرانی کرده و نوشته است: "بخش هایی از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که ناظر بر فعالیت ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران است، در کنار افزایش حجم اورانیوم غنی شده در ایران و ادامه آزمایش ها روی موشک های بالستیک در این کشور، تصویری را ترسیم می کند که در مورد نیات ایران تردیدی باقی نمی گذارد".

آلن ژوپه در ادامه از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که در اجلاس هفته آینده، طی قطعنامه ای از ایران بخواهند برای روشن ساختن ابهامات در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی خود اقدام کند و به بازرسان آژانس اجازه دهد بدون محدودیت و ایجاد مانع از تاسیسات مورد نظر در ایران بازرسی کنند.

در انتهای این بیانیه آمده است: "فرانسه معتقد است که در بحث افزایش فشارهای دیپلماتیک علیه ایران، باید وارد مرحله بعدی شویم. چنانچه ایران به خواست های جامعه جهانی پاسخ مثبت ندهد، و از همکاری جدی خودداری کند، ما آماده ایم که از طریق همکاری با جامعه جهانی تحریم های تازه ای را علیه این کشور وضع کنیم".

مطالب مرتبط