نخست وزیر جدید یونان سرانجام معرفی شد

پاپادموس حق نشر عکس Reuters
Image caption لوکاس پاپادموس در گذشته معاون بانک مرکزی اروپا بوده است

سرانجام پس از چند روز مذاکرات فشرده در یونان، لوکاس پاپادموس، معاون پیشین بانک مرکزی اروپا به عنوان نخست وزیر جدید یونان انتخاب شد.

آقای پاپادموس که ۶۴ سال سن دارد، پس از انتخاب برای سمت نخست وزیری یونان گفت که در "زمانی بحرانی" اداره کشور به او سپرده شده است.

رهبران سه حزب اصلی سیاسی در یونان که دولت جدید ائتلافی این کشور را تشکیل می دهند، برای رسیدن به توافقی جدید با رییس جمهوری این کشور دیدار کرده اند.

رهبران یونان امیدوارند که خبر انتصاب نخست وزیر جدید، ثبات لازم را برای عبور از بحران بدهی های این کشور فراهم کند.

آقای پاپادموس رهبری یک دولت انتقالی را بر عهده خواهد گرفت که قرار است در مورد توانایی یونان در باز پرداخت بدهی هایش اطمینان حاصل کند.

این دولت همچنین وظیفه خواهد داشت دریافت یک بسته کمک های بین المللی به ارزش ۱۳۰ میلیارد یورو (معادل ۱۷۷ میلیارد دلار) از متحدان اروپایی یونان در حوزه یورو و صندوق بین المللی پول را تصویب کند.

درخواست برای اتحاد

دفتر ریاست جمهوری یونان پس از گفتگوی رهبران احزاب با آقای پاپادموس در بیانیه ای اعلام کرده است: "رییس جمهور پس از توصیه هایی که از سوی رهبران سیاسی حاضر در جلسه مطرح شد، لوکاس پاپادموس را برای تشکیل دولت جدید برگزیده است".

یکی از مسئولان دفتر ریاست جمهوری یونان می گوید قرار است دولت جدید این کشور روز جمعه، یازدهم نوامبر (ساعت ۱۲ به وقت گرینویچ) رسما سوگند یاد کند.

آقای پاپادموس پس از اعلام این خبر گفت: "کار من آسان نخواهد بود. اما معتقدم که با اتحاد و توافق عمومی، مشکلات سریعتر و به شکل موثرتری قابل حل اند".

لوکاس پاپادموس، جانشین جورج پاپاندرئو خواهد شد.

آقای پاپاندرئو پس از طرح درخواست هایی برای برگزاری رفراندوم در مورد بسته کمک های مالی حوزه یورو اعلام کرد که استعفا خواهد داد.

تلویزیون دولتی یونان اعلام کرده است که پارلمان یونان قرار است روز دوشنبه هفته آینده به نخست وزیر جدید رای اعتماد دهد.

پنجشنبه صبح شاخص های سهام در بازارهای بورس یونان، پس از آنکه آقای پاپادموس برای شرکت در جلسه مذاکره به ساختمان کاخ ریاست جمهوری رفت، با رشد محسوسی مواجه شدند.

بر اساس توافقی که در این مذاکرات حاصل شده، قرار است آقای پاپادموس برای یک دوره ۱۰۰ روزه اداره دولت را برعهده داشته باشد، و پس از آن در ماه فوریه سال آینده میلادی انتخابات زود هنگام برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش ها، آقای پاپادموس پذیرفته است که اوانجلوس ونیزلوس، وزیر اقتصاد کنونی این کشور، در مقام خود تثبیت شود.

مطالب مرتبط