فعالیت 'مسلمانان مخالف جنگ صلیبی' در بریتانیا ممنوع شد

گروه اسلامگرای افراطی حق نشر عکس PA
Image caption گروه مسلمانان مخالف جنگ صلیبی به تازگی در مقابل سفارت آمریکا علیه مراسم یادبود حملات یازده سپتامبر تظاهرات کرده بودند

قرار است دولت بریتانیا فعالیت یک گروه اسلامگرای افراطی را که قصد داشتند در مراسم یادبود سربازان کشته شده بریتانیایی دست به تظاهرات بزنند، ممنوع کند.

این گروه که "مسلمانان مخالف جنگ صلیبی" نام دارد، قصد داشت جمعه این هفته با حضور در مقابل ساختمان سالن آلبرت هال لندن، علائم مخصوص یادبود این روز را به آتش بکشد.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا طی حکمی که از نیمه شب رسمیت خواهد یافت، هرگونه عضویت و یا حمایت از این گروه را جرم دانسته است.

این گروه با چند گروه اسلامگرای دیگر که پیش از این فعالیت آنها از سوی دولت بریتانیا ممنوع شده بود، روابط بسیار نزدیکی دارد.

خانم می می گوید به عقیده او گروه "مسلمانان مخالف جنگ صلیبی"، سازمانی است که پیش از این با نام ها و عناوین مختلفی در بریتانیا فعال بوده و هر بار فعالیت های این گروه به دلیل افراطی بودن دیدگاههایش ممنوع اعلام شده است.

وزیر کشور بریتانیا در این مورد گفت: "فعالیت این سازمان در سال ۲۰۰۶ به دلیل ستایش تروریسم ممنوع شد. این گروه نمی تواند تنها با تغییر نام به فعالیت هایش ادامه دهد".

"مسلمانان مخالف جنگ صلیبی" تازه ترین نام برای سازمانی است که نخستین بار توسط عمر بکری محمد، از واعظان تندروی مسلمان که شش سال پیش از بریتانیا گریخت تاسیس شد.

این گروه اخیرا به مناسبت دهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در مقابل سفارت آمریکا دست به تظاهرات زد.

انجم چودری که از چهره های شناخته شده این گروه است، دولت بریتانیا را متهم به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر حقیقت کرده است.

اما او افزوده که پس از منع فعالیت این گروه، اکنون نمی داند که آیا تظاهراتی که تحت عنوان "جهنم قهرمانان" برنامه ریزی شده بود برگزار خواهد شد یا خیر.

بر مبنای حکم جدید وزارت کشور بریتانیا، کسانی که در این تظاهرات، تحت عنوان عضو یا حامی گروه "مسلمانان مخالف جنگ صلیبی" شرکت کنند، با مجازات حداکثر ۱۰ سال زندان روبرو خواهند شد.

درصورتی که پلیس به اشخاص خاصی به دلیل ارتباط با این گروه مظنون شود، می تواند آنها را به همین جرم بازداشت کند.

آقای چودری در ارتباط با حکم جدید وزارت کشور بریتانیا گفته است: "فکر می کنم این شکست خفت باری برای دموکراسی است و برای مسلمانان یک پیروزی محسوب می شود".

این گروه در بیانیه ای که در سایت خود منتشر کرده، وعده داده است که مسلمانان بریتانیایی در روز یادبود کشته شدگان جنگ سکوت نخواهند کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "ما به کمپین روشنگری خود در مورد قساوت هایی که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی علیه مسلمانان در افغانستان و عراق مرتکب شدند، و افشای شکنجه های وحشیانه در زندان گوانتانامو و ابوغریب ادامه خواهیم داد".

در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۰ این گروه، اعضای گروه با سوزاندن سمبل های بزرگداشت سربازان کشته شده بریتانیایی در جنگ شعار می دادند: "سربازان بریتانیا، در آتش جهنم بسوزید".

حق نشر عکس Getty
Image caption انجم چودری پیش از این سخنگوی گروه اسلام برای بریتانیا بود که فعالیت های این گروه نیز به دلیل دیدگاههای افراطی با مشکل مواجه شده بود. او اکنون در گروه مسلمانان مخالف جنگ صلیبی فعال است

یکی از اعضای این گروه اسلامگرا در جریان تظاهرات سال گذشته به جرم بر هم زدن نظم عمومی مجرم شناخته و جریمه شد.

قاضی پرونده اعمال این گروه را "توهین عمدی و برنامه ریزی شده به کشته شدگان و کسانی دانست که برای آنها عزاداری می کنند و یادشان را گرامی می دارند".

جولی صدیقی از گروه جامعه اسلامی بریتانیا در تلاش بوده که در روز جمعه، تظاهراتی در مخالفت با این گروه ترتیب بدهد.

خانم صدیقی در این مورد می گوید که گروه "مسلمانان مخالف جنگ صلیبی" به احساسات زنان و مردان هموطن خود بی توجهی می کنند و موجب تحقیر اکثریت مسلمانان بریتانیایی می شوند که با این گروه هم عقیده نیستند.

مایک فریر، نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا نیز از تصمیم وزارت کشور برای ممنوعیت فعالیت های این گروه استقبال کرد.

او ماه گذشته در یکی از جلسات حوزه انتخابیه خود که در یک مسجد برگزار شده بود، توسط اعضای گروه "مسلمانان مخالف جنگ صلیبی" مورد تهدید قرار گرفت.

برای حفظ امنیت، مسئولان مسجد او را به یک اتاق دربسته بردند و تا زمان آمدن پلیس او را در آنجا نگاه داشتند.

این گروه بعدا هرگونه تهدید علیه آقای فریر را تکذیب کرد.

مطالب مرتبط