دادستانی تاجیکستان: قضیه دو خلبان خارجی طبق قانون بررسی شد

شیرخان سلیم زاده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سلیم زاده گفت، در صورت وارد شدن درخواست رسمی از روسیه و در چهارچوب کنونسیون اتحاد کشورهای همسود در باره استرداد این خلبانها به کشورهای خود منتقل خواهند شد

مقامات تاجیکستان گفته‌اند که بازداشت و محاکمه خلبانان ولادیمیر سداونیچیی و الکسی رودنکو بر اساس قوانین کشور و موازین بین‌المللی انجام شده است.

شیرخان سلیم‌ زاده، دادستان کل تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌۱۰ نوامبر، در یک نشست خبری در شهر دوشنبه، پایتخت، گفت که این کشور در مورد عبور غیرقانونی از مرز، قاچاق و رعایت نکردن موازین بین‌المللی هوانوردی از جانب خلبانهای دو هواپیمای ان-۷۲ دلایل مستند دارد.

این در حالیست که طبق اطلاع سایت اینترنتی وزارت خارجه روسیه، سرگی لاورف، وزیر خارجه این کشور، در صحبت تلفنی با همراخان ظریفی، همتای تاجیک خود از اعلام حکم طولانی به این دو خلبان ابراز خشم کرده و گفته است که برای بازداشت و محاکمه این خلبانان دلایل قوی و مستند ارایه نشده است.

همچنین، او تقاضا کرده است که قضیه خلبانهای روس و استونی دوباره بررسی شده و خلبان روس به وطنش بازگردانده شود.

ولی به گفته شیرخان سلیم زاده، این دو هواپیما بدون اجازه وارد حریم هوایی تاجیکستان شده و با وجود هشدار مکرر “تاجیک ایرانویگتسیی” با “بانگ فلاکت” بر دروغ در فرودگاه شهر قُرغان‌تپّه، در جنوب تاجیکستان نشسته‌اند.

از سوی دیگر، به گفته دادستان کل تاجیکستان این دو هواپیما در هیچ کشور جهان رسماً ثبت نام نشده و نهاد امنیت پروازهای افغانستان ۱۲ مارس سال ۲۰۱۱ رسماً از جانب تاجیکستان درخواست توقف پرواز این دو هواپیما را کرده بود.

همچنین، او ادعای وزارت خارجه روسیه را مبنی بر این که تاجیکستان نمایندگان سفارت روسیه را از بازداشت شهروندشان مطلع نساخته و از این راه مقررات موافقتنامه کنسولی را نقض کرده، رد کرد.

نمایندگان سفارت روسیه در تاجیکستان گفته‌اند که آنها تنها پس از دو ماه بازداشت شهروندشان در این باره از طریق رسانه‌ها اطلاع یافته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت خارجه روسیه از حکم دادگاه شهر قرغان‌تپه در قبال خلبانها خشمگین شده است

دادستان کل تاجیکستان گفت که ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس و الکسی رودنکو، خلبان دیگر از استونی صبح روز ۱۲ مارس سال جاری بازداشت شدند ولی تنها پس از دو ماه، یعنی بعد از بازرسی جدی این حادثه علیه آنها پرونده جنایی باز شده است.

او تأکید کرد، ۶ تن از سرنشینان این دو هواپیما، اتباع روسیه، بلاروس، اکراین و قزاقستان بودند، به دلیل دست نداشتن در جرایمی از بازداشتگاه آزاد شده و به کشورهای خود بازگشتند.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه آمده است که همراخان ظریفی به نوبه خود، در این صحبت تلفنی به مشکلات زیاد مربوط به موقع حقوقی شرکت "رولکان" اشاره‌کرده و گفته است که مقامات افغانستان با این شرکت مشکلاتی داشته است.

دفتر مطبوعات وزارت خارجه تاجیکستان نیز از انجام صحبت تلفنی میان وزرای خارجه دو کشور در مسئله خلبانها خبر داده است.

این منبع گفت که همراخان ظریفی از جنبه سیاسی گرفتن این قضیه حقوقی ابراز تأسف کرده و گفته است که جانب تاجیکستان به دلیل عدم مراجعت لفظی یا کتبی وزارت خارجه روسیه و سفارت این کشور در شهر دوشنبه از سرنوشت تبعه روس به این نهادها اطلاع نداده است.

وزیر خارجه روسیه از همتای تاجیک خود خواسته است، تا در حل این قضیه مساعدت کند.

همزمان، دفتر مطبوعات وزارت خارجه تاجیکستان در باره صحبت تلفنی همراخان ظریفی با اورمس پات، وزیر خارجه استونی در اطراف قضیه الکسی رودنکو، شهروند استونی و یکی از خلبانهای زندانی خبر داده است.

آقای پات حکم دادگاه را در قبال خلبانها "خیلی سخت" ارزیابی کرده و خواستار مساعدت وزارت خارجه تاجیکستان در بررسی شکایت استیناف این قضیه شده است.

همچنین، او پیشنهاد کرده است، هر چه سریعتر موافقتنامه میان تاجیکستان و استونی در باره استرداد امضا شود.

وزیر خارجه تاجیکستان گفته است، کشورش تلاش می‌کند، در جهارچوب قوانین تاجیکستان و موازین بین‌المللی در حل این قضیه مساعدت کند.

حکم دادگاه قرغان تپه علیه ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس در روز ۹ نوامبر در محافل مختلف روسیه خشم علیه مقامات تاجیکستان را برانگیخت و سیاستمداران این کشور در مورد آنچه “مجازات کردن تاجیکستان" عنوان می‌شود، ملاحظات خود را ابراز داشته‌اند.

از جمله، دومای دولتی روسیه گفته است که در صدد است به پرزیدنت مدودیف پیشنهاد کند که با تاجیکستان مقررات ویزا جاری شود.

سیمیان باگدسراف، نماینده حزب “اسپراویدلیوایا روسیه” در دومای دولتی به نشریه “نیزاویسیمایا گزتا” گفته است، طبق ماده ۴ سازشنامه کشورهای عضو اتحاد دولتهای همسود در باره رفت و آمد بدون ویزا، در صورت پیش آمدن تهدید به یکی از کشورهای عضو این دولت می‌تواند به طور یک‌جانبه در قبال کشور دیگر مقررات ویزا جاری کند.

آقای بگدسراف گفته است، از این لحاظ روسیه می‌تواند در قبال تاجیکستان از این حق خود استفاده کند.

همچنین، طبق اطلاع دفتر مطبوعات شورای فدراسیون یا مجلس علیای روسیه ولنتینا متویینکو، رئیس مجلس در شهر سن- پترزبورگ با محمدسید عبیدالله‌اف، همتای تاجیک خود قضیه خلبان روس را بررسی کرده و نامه‌ای را با دسرخواست بررسی دوباره قضیه ولادیمیر سداونیچیی و الکسی رودنکو را به او تسلیم کرده است.

در همین حال، شیرخان سلیم زاده، دادستان کل تاجیکستان، در ارتباط این ولوله و هیاهویی که برخی از سیاستمداران و رسانه‌های روسیه در اطراف قضیه خلبانها راه‌اندازی کرده‌اند، گفت که این قضیه سیاسی نبوده و در صورت وارد شدن درخواست رسمی از روسیه و در چهارچوب کنوانسیون اتحاد دولتهای همسود در باره استرداد این افراد به کشورهای خود منتقل خواهند شد.

ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس و الکسی رودنکو، خلبان دیگر از استونی روز سه‌شنبه‌۸ نوامبر از سوی دادگاه شهر قرغان‌تپه تاجیکستان به اتهام عبور غیرقانونی از مرز، قاچاق و رعایت نکردن موازین بین‌المللی هوانوردی به مدت ۸.۵ سال روانه زندان شدند.

ضمناً، دو هواپیمای ان-۷۲ شرکت “رولکان انویستمینت ال تی دی” روسیه در ماه مارس سال جاری در فرودگاه شهر قرغان‌تپه نشسته و خلبانها گفته بودند، به دلیل کمبود مواد سوخت برای بازگشت به افغانستان و جلوگیری از سقوط احتمالی هواپیما مجبور شده‌اند، در فرودگاه شهر قرغان‌تپه فرود آید.

ولادیمیر سداونیچیی، شهروند روسیه و الکسی رودنکو، شهروند استونی، طبق قرارداد در افغانستان به حمل و نقل مواد غذایی مشغول بوده‌اند.

مطالب مرتبط