تاخیر در احداث یک خط لوله نفت کانادا به آمریکا

اعتراضات به احداث خط لوله از کانادا حق نشر عکس Reuters
Image caption مسیر پیشنهادی این خط لوله مخالفان زیادی در آمریکا دارد

وزارت امور خارجه آمریکا احداث یک خط لوله نفت از کانادا به ایالت تگزاس را به خاطر پیامدهای محیط زیستی این پروژه، به تعویق انداخته است.

خط لوله "کی استون اکس ال" به طول حدود ۲۷۰۰ کیلومتر، قرار است "نفت شن" استخراج شده از معادن استان آلبرتا در کانادا را به پالایشگاه های جنوب آمریکا منتقل کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که برای مطالعه پیامدهای محیط زیستی این پروژه، به زمان بیشتری نیاز دارد.

شرکت ترنس کانادا، پیش تر خط لوله "کی استون" را در دو مرحله از آلبرتا به پالایشگاه های ایالت های ایلینوی و اوکلاهاما آمریکا کشیده است. "کی استون اکس ال" ادامه این طرح است و بر اساس برنامه قبلی قرار بود تا سال ۲۰۱۳ به بهره برداری برسد.

انتظار می رود که تصمیم نهایی درباره مسیر این خط لوله در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی توسط رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ شود.

استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، از تصمیم وزارت امور خارجه آمریکا ابراز تاسف کرده کرده اما شرکت ترنس کانادا ابراز اطمینان کرده که خط لوله مورد نظر در آینده ساخته خواهد شد.

هزاران نفر اخیرا به دعوت گروه های مدافع محیط زیست دور کاخ سفید حلقه زدند تا از باراک اوباما بخواهند با طرح هفت میلیارد دلاری احداث خط لوله انتقال نفت از کانادا به ساحل خلیج مکزیک در جنوب ایالات متحده موافقت نکند.

از آنجایی که این خط لوله از خارج از مرزهای آمریکا شروع می شود، وزارت خارجه آمریکا در حال مطالعه درباره جنبه های مختلف احداث آن بوده است.

طرفداران این طرح از جمله لابی های نفتی و اتحادیه های کارگری می گویند احداث این خط لوله می تواند ۲۰ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند و به آمریکا در بهبود امنیت در تامین منابع انرژی کمک کند.

آلبرتا در غرب میانه کانادا واقع است و دارای منابع غنی نفت شن است.

نفت شن نفتی است که در معادن وسیع از دل خاک استحصال می شود یا با تزریق آب جوش به عمق زمین، از خاک جدا و استخراج می شود.

مدافعان محیط زیست می گویند مضرات استخراج این نوع نفت بیشتر از منافع آن است چرا که گازهای گلخانه ای تولید شده در استحصال نفت شن ۴۰ درصد بیشتر از نفت خام معمولی است.

علاوه بر این، به گفته آنها خطر نشت نفت از خط لوله مذکور، سلامت زندگی ساکنان ایالت های مسیر آن را تهدید می کند.

خط لوله "کی استون اکس ال" در طول مسیر خود از شش ایالت آمریکا می گذرد. طرفداران محیط زیست می گویند ترکیب نفت شن به گونه ای است که باعث پوسیدگی لوله های انتقال می شود و می تواند منابع آب و محیط زیست را آلوده کند.

به همین خاطر، مجلس ایالتی نبراسکا در حال بررسی تغییر جهت خط لوله پیشنهادی با هدف دور کردن آن از سفره های مهم آب زیرزمینی است.