پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پانوراما: ویژه سوریه

یک سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، دولت سوریه را به جنایت علیه بشریت متهم کرده و خواستار حمایت اتحادیه عرب از فشار بین المللی بر حکومت این کشور شده است. دیده بان حقوق بشر با انتشار اسنادی در مورد برخورد ارتش سوریه با معترضان، عملکرد دولت سوریه را مصداق "جنایت علیه بشریـت" و قابل پیگرد بین المللی دانسته و خواستار تشدید فشار بین المللی علیه حکومت این کشور شده است. آیا بعد از تونس و مصر و لیبی نوبت رئیس جمهوری سوریه است که کنار برود یا برکنار شود؟ یا جهان همچنان نظاره گر خواهد ماند؟

انقلاب سوریه از درعا آغاز شد، شهری در جنوب سوریه با جمعیتی حدود هشتادهزار نفر که تا چندی پیش شهری پر رونق بود اما حالا به شهر ارواح تبدیل شده است. درعا جایی است که بیش از سه هزار نفر در خونین ترین خیزش جهان عرب کشته شدند. جایی که کودکان هم در امان نیستند.

اما مردم درعا زیر بار سکوت نرفته اند. مردان جوان و فعالان حقوق بشر دردرعا که مخفیانه فیلم برداری می کنند و جانشان را برای این کار به خطر می اندازند، دوربین‌هایشان را مبتکرانه در خودروها یا لباس‌هایشان مخفی می کنند تا صدای مردم درعا را به بیرون از مرزهای سوریه برسانند. آنها ازا تفاقات شهرشان فیلم گرفته اند و با صدای بلند از شکنجه ها و کشتارها گفته اند.

در برنامه ویژه پانوراما، جین کوربین خبرنگار بی بی سی، تصاویر و شهادت هایی را از درعا پخش می کند که تا به حال کسی ندیده و نشنیده است، داستان شجاعتی بی نظیر که از چشم جهان پوشیده مانده است.