کشته شدن 'حداقل ۱۴ نفر' در سرکوبهای پس از نماز جمعه سوریه

تظاهرات در حمص حق نشر عکس Reuters
Image caption حداقل ده نفر در اعتراضات روز جمعه حمص کشته شده اند

فعالان سوریه می گویند در جریان اعتراضات ضد حکومتی پس از نماز جمعه در سراسر این کشور حداقل ۱۴ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

گزارش شده است که بیشتر قربانیان در شهر حمص که یکی از مراکز تظاهرات مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در چند ماه گذشته بوده، کشته شده اند.

این خشونتها ساعاتی پس از آن رخ داد که یک سازمان مدافع حقوق بشر، دولت سوریه را به جنایت علیه بشریت متهم کرد و خواستار حمایت اتحادیه عرب و تعلیق عضویت این کشور شد.

دیده بان حقوق بشر با انتشار اسنادی در مورد برخورد ارتش سوریه با معترضان در شهر حمص، عملکرد دولت سوریه را مصداق "جنایت علیه بشریـت" و قابل پیگرد بین المللی دانسته و خواستار تشدید فشار بین المللی علیه حکومت این کشور شده است.

شهر حمص به یکی از هدف های اصلی حملات واحدهای زرهی و پیاده ارتش تبدیل شده است.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گزارش کرده نیروهای امنیتی روز جمعه ۱۰ نفر را در شهر حمص کشته شده اند. یکی از آنها سربازی بود که به مخالفان پیوسته بود.

سه نفر دیگر نیز در شهر جنوبی درعا کشته شده اند.

گزارش هایی نیز از خشونت و دستگیری های گسترده در دمشق، پایتخت، منتشر شده است.

به گزارش دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه نیز دهها تن در اثر گلوله باران محله های مسکونی حمص توسط ارتش سوریه کشته شدند و این عملیات همچنان ادامه دارد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم پیشتر شمار کشته شدگان اعتراضات سیاسی در سوریه طی حدود هفت ماه گذشته را بیش ار ۳۵۰۰ تن گزارش کرده است.

در مقابل، دولت سوریه گفته است که عملیات ارتش این کشور با هدف سرکوب "گروه های مسلح تبهکار" و تندروهای اسلامگرا صورت گرفته و افزوده است که مخالفان مسلح رژیم، تا کنون صدها تن از نظامیان و ماموران پلیس را کشته اند.

حق نشر عکس BBC World Service

سارا لی ویلسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، گفته است که وضعیت شهر حمص در روزهای اخیر، منعکس کننده "بی رحمی حکومت سوریه است."

خانم ویلسون گفته است که اتحادیه عرب در جلسه ای که قرار است برای بررسی ادامه خشونت در سوریه تشکیل دهد، دولت این کشور را به دلیل زیر پا گذاشتن توافق هفته گذشته با این اتحادیه تحت فشار بیشتری قرار دهد.

هفته گذشته، دولت سوریه پیشنهاد اتحادیه عرب را برای خارج کردن واحدهای نظامی از مناطق مسکونی شهرهای این کشور و خودداری از سرکوب اعتراضات را مسالمت آمیز پذیرفت اما کوتاه مدتی پس از آن، به عملیات نظامی علیه معترضان شدت بخشید.

این مقام دیده بان حقوق بشر از اتحادیه عرب خواسته است تا به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تفهیم کند که نقض توافقنامه با این اتحادیه بدون پیآمد نخواهد بود.

وی از اتحادیه عرب خواسته است تا از تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت برای محکوم کردن دولت سوریه حمایت کند.

در جریان اعتراضات مخالفان معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، حمایت اتحادیه عرب از قطعنامه علیه حکومت لیبی به تصویب چنین قطعنامه ای در شورای امنیت کمک کرد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه حکومت سابق لیبی از جمله شامل حمایت از غیرنظامیان در برابر تهاجم ارتش معمر قذافی بود که زمینه پیروزی نیروهای مخالف حکومت را فراهم آورد.

ادامه "کشتار" مخالفان

براساس گزارش های رسیده از سوریه، در جریان خشونتهای روز پنجشنبه دست کم چهل نفر، از جمله یک دختر هشت ساله و پنج عضو ارتش، در نقاط مختلف این کشور کشته شدند.

تظاهرات اعتراضی در سوریه حدود هشت ماه پیش با درخواست از بشار اسد برای انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی به رهبری حزب بعث آغاز شد اما برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی را در پی آورد.

ظاهرا دولت بشار اسد انتظار داشت توسل به خشونت به سرعت به اعتراضات مردم خاتمه دهد همانطور که در زمان حکومت حافظ اسد در دهه ۱۹۸۰، اعتراضات علیه حکومت توسط ارتش فرونشانده شد.

با اینهمه، در طول ماه های اخیر، تظاهرات اعتراضی گسترش یافته و مطالبات مخالفان به کناره گیری بشار اسد و سرنگونی حکومت حزب بعث در این کشور تیدیل شده است.

در حالیکه اکثر رهبران مخالف حکومت بر مسالمت آمیز بودن حرکت اعتراضی مردم تاکید دارند، در هفته های اخیر، گزارش هایی از توسل برخی از مخالفان به اقدامات خشونت آمیز و حمله به نیروهای دولتی انتشار یافته است.

افزایش شمار نظامیانی که در مخالفت با اقدامات حکومت علیه معترضان، ترک خدمت می کنند و به مخالفان می پیوندند، باعث نگرانی در مورد تشدید خشونت دو طرف و بروز جنگ داخلی در سوریه شده است.

گفته می شود که شهر حمص به یکی از مراکز تجمع نظامیان مخالف حکومت و حمایت آنان از حرکت اعتراضی مردم تبدیل شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخورد خشونت آمیز حکومت نتوانسته است به تظاهرات اعتراضی پایان دهد

در مقابل، بر فشار واحدهای نظامی و نیروهای امنیتی بر مخالفان در این شهر افزوده شده است.

دیده بان حقوق بشر گفته است که برای تهیه گزارش خود در مورد سرکوب مخالفان در حمص، با یکصد و ده تن از شاهدان عینی و قربانیان خشونت در حمص و نقاط اطراف آن مصاحبه کرده است.

در گزارش این سازمان، که با عنوان "ما در شرایط جنگ زندگی می کنیم" آمده است که در دهها مورد، نیروهای ارتش و شبه نظامیان طرفدار حکومت به تظاهرات مسالمت آمیز مردم حمله کردند و گروهی از تظاهرکنندگان را به قتل رساندند.

دیده بان حقوق بشر افزوده است که در آستانه برگزاری تظاهرات اعتراضی، نیروهای دولتی به انتقال مسلسل و تسلیحات سنگین به نقاط اصلی شهرها مبادرت می کنند تا با ارعاب اهالی، مانع از شرکت آنان در تظاهرات شوند.

در جدیدترین گزارش هایی که از سوریه مخابره شده، آمده است که نیروهای دولتی در شهرهای مختلف به حالت آماده باش در آمده اند تا با تظاهراتی که انتظار می رود بعد از نماز جمعه برگزار شود مقابله کنند.

مطالب مرتبط