نخست وزیر جدید یونان سوگند یاد کرد

حق نشر عکس AFP

بعد از یک هفته آشفتگی سیاسی در یونان، روز جمعه، یازدهم نوامبر، اعضای هیات دولت جدید و لوکاس پاپادموس، نخست وزیر جدید، برای آغاز فعالیتشان سوگند یاد کرده‌اند.

تصویب و اجرای بسته اقتصادی پیشنهادی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مالی، مهم‌ترین آزمون پیش روی دولت جدید یونان خوانده می‌شود.

این بسته اقتصادی یک ماه پیش و برای کمک به حل بحران مالی یونان مورد توافق اتحادیه اروپا و دولت یونان قرار گرفت.

آقای پاپادموس که روز پنجشنبه، دهم نوامبر، به این سمت منصوب شد، گفته است که اولویتش حفظ و نگه داشتن یونان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا خواهد بود.

او گفته است: "حضور کشورمان در حوزه یورو، تضمین‌کننده ثبات پولی یونان است."

جورج پاپاندرئو که قبل از آقای پاپادموس نخست وزیر یونان بود، پس از آن که خواهان برگزاری یک همه‌پرسی درباره اجرای بسته اقتصادی پیشنهادی اتحادیه اروپا شد، مجبور شد از سمتش کناره‌گیری کند.

چند روز پس از طرح موضوع برگزاری همه‌پرسی، آقای پاپاندرئو این پیشنهادش را پس گرفت، ولی در همین مدت کوتاه، گفته شد که کشورهای حوزه یورو با تهدید بحران‌های مالی و سیاسی روبه‌رو شده‌اند.

رهبران سه حزب اصلی سیاسی در یونان، دولت جدید ائتلافی این کشور را تشکیل داده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جورج پاپاندرئو قبل از آقای پاپادموس نخست وزیر یونان بود

در عین حال، تعدادی از سمت‌های مهم هیات دولت یونان در اختیار حزب سوسیالیست "پاسوک" تحت رهبری آقای پاپاندرئو خواهد بود. از جمله اوانجلوس ونیزلوس همچنان به عنوان وزیر دارایی در این سمت کلیدی باقی می‌ماند.

افراد جدیدی هم به هیات دولت یونان پیوسته‌اند، از جمله استاوروس دیماس، کمیسر سابق اتحادیه اروپا و عضو حزب "دموکراسی نوین" که رقیب اصلی حزب آقای پاپاندرئو به شمار می‌رود، به عنوان وزیر امور خارجه یونان انتخاب شده است.

مراسم سوگند آقای پاپادموس در حضور اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس یونان و کارولوس پاپولیاس، رئیس جمهور و اعضای هیات دولت جدید یونان برگزار شد.

مارک لوون، خبرنگار بی‌بی‌سی در آتن می‌گوید که برای ثبات بیشتر اقتصادی در یونان، آقای پاپادموس باید اقدامات ریاضتی بیشتری را در پیش بگیرد و حمایت وسیعی که از او شده است، می‌تواند به پیشبرد راحت‌تر این اقدامات کمک کند.

آقای پاپادموس که قبلا معاون بانک مرکزی اتحادیه اروپا بوده، اعضای هیات دولت جدید یونان را روز جمعه معرفی کرد و اسامی آنها از تلویزیون دولتی منتشر شد.

او روز پنجشنبه، ۱۸ نوامبر، بعد از چندین روز مذاکره پشت پرده احزاب اصلی یونان، به عنوان نخست وزیر معرفی شد.

به گزارش رسانه‌های یونان، با تعیین هیات دولت جدید، قرار است در روزهای یکشنبه یا دوشنبه آینده، جلسه پارلمان یونان برای دادن رأی اعتماد به آقای پاپادموس برگزار شود.

مطالب مرتبط