تصمیم در باره اخراج 100 مهاجر تاجیک از روسیه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خدمات مهاجرت روسیه گفته است که 100 نفر از مهاجران را اخراج می‌کند

اداره مهاجرت روسیه اعلام کرده است که حدود 100 نفر از مهاجران تاجیک را از آن کشور اخراج خواهد کرد.

علی‌رغم باورهای صاحب‌نظران در باره "قصدگیران" بودن این تصمیم دولت روسیه در پی حکم دادگاه تاجیکستان علیه خلبان روس، مقامات روسیه می‌گویند، این افراد به خاطر نقض مقررات مهاجرت اخراج خواهند شد.

زلینه کارنالاوا، مسئول اداره فدرال مهاجرت این را که تصمیم اداره مهاجرت روسیه در باره اخراج این گروه بزرگ از مهاجران تاجیک به قضیه دادگاه خلبانهای روس و استونی در تاجیکستان مربوط است یا خیر، تکذیب یا تأیید نکرد.

در همین حال برخی از تاجیکان مقیم روسیه و مهاجران تاجیک در آن کشور می‌گویند، شب 10 نوامبر در شهر مسکو بازداشت تعداد زیادی از مهاجران مشاهده شده است. اما مقامات پلیس روسیه می‌گویند که فعالیت کارمندان انتظامی آن کشور طبق معمول صورت می‌گیرد.

ولی بنا به گزارش ریا نووستی کنستانتین رامادنوفسکی، رئیس اداره فدرال مهاجرت روسیه گفته است که اخیراً 134 شهروند تاجیکستان به دلیل نقض مقررات مهاجرت بازداشت شده و اخراج خواهند شد.

مراد خالقزاده، شهروند تاجیک تبار روسیه می‌گوید که شاهد بازداشت شدن دهها مهاجر تاجیک در ناحیه یوگا-زپدنیی شهر مسکو شده است.

وی گفت: “شب دیروز (10 نوامبر) به من یکی از دوستانم این خبه را داد و من دفعتاً به بازداشتگاه رفتم و شاهد آن بودم که دهها نفر از مهاجران در آن جا قرار داشتند.”

مراد خالقزاده می‌گوید که برخی از این بازداشتشدگان مدارک لازم ثبت نام و قراردادهای کاری داشته‌اند.

آقای خالقزاده به این باور است که این اقدام پلیس روسیه به قضیه زندانی شدن ولاديمير سداونیچیی، خلبان روس و الکسی رودنکو، خلبان استونی در تاجیکستان بستگی دارد.

در همین حال پاول کالیموفسکی، سخنگوی وزارت کشور روسیه، روز جمعه 11 نوامبر، در گفتگوی تلفنی به بی بی سی گفت که پلیس روسیه دنبال بازداشت قصدی و گروهی تاجیکان نیست، بلکه به مانند همیشه فعالیت می‌کند.

آقای کالیموفسکی گفت: “در صورت عدم ثبت رسمی در روسیه تمام ساکنان خارجی برای رعایت نکردن قانون کشور بازداشت و مجازات می‌شوند.”

نگرانیها در زمینه احتمال وخیمتر شدن وضع مهاجران کاری در حالیست که سازمانهای حقوق بشر و نمایندگان جمعیتهای تاجیکان در روسیه چندین سال از این که مهاجران تاجیک از تبعیض و بدرفتاری کارفرمایان روس رنج می‌برند، گزارش داده‌اند.

در همین حال گزارش شده است که یوریی پاپاف، سفیر روسیه در تاجیکستان روز پنج‌شنبه‌ با امامعلی رحمان دیدار داشته و سپس عازم مسکو شده است و احتمال می‌رود که این سفر وی به قضیه خلبانها بستگی داشته است.

مطالب مرتبط